Question and answer
The English measurement system is primary used by what county?
Question
Asked 8/28/2022 6:44:54 PM
Updated 116 days ago|9/23/2024 1:14:14 PM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Edited by Wallet.ro [9/23/2024 1:14:11 PM]
f
Get an answer
Original conversation
User: The English measurement system is primary used by what county?

Weegy: The English measurement system is primarily used by United States.
Score 1

User: 20,000 pounds equals how many US tons?

Weegy: 20,000 pounds is equals 10 tons.
Score 1

User: If a chicken farm sold 3,000 dozen eggs last week, how many individual eggs were sold?

Weegy: If a chicken farm sold 3,000 dozen eggs last week, 36,000 individual eggs were sold. 3,000 x 12 = 36,000
Score 1

Question
Asked 8/28/2022 6:44:54 PM
Updated 116 days ago|9/23/2024 1:14:14 PM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Edited by Wallet.ro [9/23/2024 1:14:11 PM]
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
Tom was using wire of the following thickness .33mm, .275mm, .25mm and .3mm for some electrical work. Order the wire from the thickest to thinnest.
Weegy: Tom was using wire of the following thickness .33mm, .275mm, .25mm, .3mm for some electrical work. .33, .3, .275, .25 is the order of the wire from thickest to thinnest. User: .45 divided by 10 equals? Weegy: 0.45 divided by 10 equals 0.045 0.45/10 = 0.045 User: Four students had the following amounts of money in their pockets: $3.14, $.67, and $1.14. How much money did they have total? (More)
Question
Not Answered
Updated 8/28/2022 4:27:23 AM
1 Answer/Comment
Four students had the following amounts of money in their pockets: $3.14, $.67, $2.45, and $1.14 .
Total = $3.14 + $.67 + $2.45 + $1.14 = $7.4
Added 8/28/2022 4:27:23 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
6. If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $6.55 B. $.65 C. $.66 D. $1.65
Weegy: If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, it would cost $.66 for 1 pound. $6.55/10=$.66 User: The gross weight of a package and it’s contents is 11 pounds 5 ounces. If the weights 1 pound 15 ounces, what’s the net weight of the contest? Weegy: The gross weight of a package and it's contents is 11 pounds 5 ounces. If the packaging weighs 1 pound 15 ounces . The net weight of the contents is 9 pounds 6 ounces. [ 1 pound = 16 ounces, 11 pounds 5 ounces - 1 pound 15 ounces = 10 pounds 21 ounces - 1 pound 15 ounces = 9 pounds 6 ounces. ] User: How many yards are in 7 miles? Weegy: There are 12320 yards are in 7 miles. 1 mile = 1760 yards. 7*1760 = 12320 User: 41 F equals how many degrees Celsius? Weegy: 41 F is 5 C. User: If military time is 0145, what times is it on a regular clock? Weegy: If military time is 0145, it is 1:45 am a regular clock. User: 8 gallons equals how many pints? Weegy: There are 8 pints in a gallon, therefore 8 gallons is equal to 8 x 8 = 64 pints. User: If a thermometer indicates 30 degrees Celsius, what’s the temperature in degrees Fahrenheit? Weegy: If a thermometer indicates 30 degrees Celsius, 86 degrees is the temperature in Fahrenheit. User: Which prefix means 1/10 of a unit in the metric system? Weegy: The prefix "deci-" means 1/10 of a unit in the metric system. User: How many pints are in 6 gallons Weegy: There are 48 pints in 6 gallons. User: How many cubic feet are in 3 cubic yards? Weegy: There are 81 cubic feet in 3 cubic yards. 1 cubic yards = 27 cubic feet 3 * 27 = 81 User: What’s the elapsed between 2:16 am and 8:10 pm? Weegy: The elapsed time between 2:16 A.M. and 8:10 P.M. is 17 hr. 54 min. User: 7:45 am is the same as which of the following military times Weegy: 45 * 45 = 2,025 User: What’s the perimeter of a rectangle with length 12 m and width 5 m? Weegy: Perimeter = distance round the edge. A rectangle of length 12 m and width 5 m has 2 sides at 12 m and 2 sides at ... (More)
Question
Not Answered
Updated 11/23/2022 12:35:17 AM
1 Answer/Comment
The Smiths took out a 30-year mortgage. They will have to make 360 monthly payments on this mortgage. Solution: 30-year mortgage * 12 months = 360
Added 11/23/2022 12:35:17 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
39,718,405
questions answered
Popular Conversations
The right to bear arms is protected by which amendment? A) First ...
Weegy: The Fourth Amendment (Amendment IV) to the United States Constitution is part of the Bill of Rights that ...
1/9/2025 8:53:30 AM| 6 Answers
Describe how different genres of writing may require different ...
Weegy: A writ of certiorari is the legal document the Supreme Court issues when it agrees to hear a case. User: ...
1/13/2025 11:19:35 AM| 6 Answers
Explain the difference between an independent clause and a ...
Weegy: A subordinate clause, also called a dependent clause, consists of information to be combined with a main clause ...
1/15/2025 9:39:15 AM| 6 Answers
Who was the leader of the Soviet Union during World War II? A) Leon ...
Weegy: Vladimir Ilyich Ulyanov, better known as Lenin, was the leader of the Bolsheviks in Soviet Russia. User: ...
1/9/2025 5:25:35 AM| 5 Answers
Describe how African American literature during the Harlem ...
Weegy: The harlem renaissance started in the Harlem, New York. User: What impact did the Great Migration have on ...
1/13/2025 7:07:44 PM| 4 Answers
Identify the key components of the operations section in NIMS.
Weegy: The National Incident Management System (NIMS) is a standardized approach to incident management developed by ...
1/14/2025 7:01:40 PM| 4 Answers
The number of subordinates that one supervisor can manage effectively ...
Weegy: In NIMS, The number of subordinates that one supervisor can manage effectively during an incident is referred to ...
1/14/2025 7:42:23 PM| 4 Answers
What is an example of the past perfect tense? a) I will have ...
Weegy: Homework, or a homework assignment, is a set of tasks assigned to students by their teachers to be completed ...
1/15/2025 9:42:52 AM| 4 Answers
According to the study unit, the subtrahend is defined as Question 8 ...
Weegy: According to the study unit, the subtrahend is defined as the number being subtracted. User: If postage ...
1/15/2025 3:50:56 PM| 3 Answers
Which battle is considered the turning point of the Civil War? A) ...
Weegy: The first battle of the Civil War was the Bull Run. User: What did the 13th Amendment accomplish? A) ...
1/15/2025 8:06:17 PM| 3 Answers
Which region saw a surge in population due to the Gold Rush of ...
Weegy: An effect of the California Gold Rush in 1849 is: on Native Californians and accelerated the Native American ...
1/15/2025 8:10:20 PM| 3 Answers
S
L
Points 211 [Total 211] Ratings 0 Comments 211 Invitations 0 Offline
S
L
Points 80 [Total 160] Ratings 3 Comments 50 Invitations 0 Online
S
Points 77 [Total 77] Ratings 0 Comments 77 Invitations 0 Offline
S
Points 62 [Total 62] Ratings 0 Comments 62 Invitations 0 Offline
S
Points 20 [Total 53] Ratings 2 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
Points 15 [Total 15] Ratings 0 Comments 15 Invitations 0 Offline
S
Points 14 [Total 72] Ratings 1 Comments 4 Invitations 0 Offline
S
L
1
1
1
1
Points 11 [Total 4259] Ratings 1 Comments 1 Invitations 0 Offline
S
L
Points 10 [Total 170] Ratings 1 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
L
1
1
1
1
1
Points 10 [Total 2499] Ratings 1 Comments 0 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.