Question and answer
A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. How many pieces can be cut? A. 20 B. 12 C. 26 D. 21
A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. Twenty (20) pieces can be cut. 78 ÷ (3 3/4); = 78 ÷ 3.75; = 20.8
s
|Score .6|alfred123|Points 128570|
Question
Asked 2/27/2019 1:12:57 PM
Updated 2/27/2019 2:25:43 PM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Edited by jerry06 [2/27/2019 2:25:40 PM], Confirmed by jerry06 [2/27/2019 2:25:42 PM]
Get an answer
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
A florist sells two dozen roses for $50.88. At this rate what's the cost per rose? A. $21.20 B. $2.12 C. $0.12 D. $25.44
Weegy: A florist sells two dozen roses for $50.88. At this rate the cost per rose is $50.88 / 24 = $2.12 (More)
Question
Updated 2/27/2019 2:19:01 PM
1 Answer/Comment
$50.44/24=2.12
Added 2/27/2019 2:19:01 PM
What is 3/10 as a percent? A. 3% B. 0.3% C. 30% D. 300%
Weegy: 3/10 as percent is 30%. (More)
Question
Updated 2/27/2019 2:58:41 PM
0 Answers/Comments
What's 7/8 as a decimal? A. 8.7 B. .78 C. 7.8 D. .875
Weegy: The fraction 7/8 as a decimal is: .875 (More)
Question
Updated 2/27/2019 2:30:41 PM
0 Answers/Comments
If 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? A. $.66 B. $.56 C. $.18 D. $1.76
Question
Not Answered
Updated 99 days ago|7/24/2020 1:00:10 AM
1 Answer/Comment
If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, one pound would cost $.56.

1.96 / 3.5 = .56 (answer)
Added 99 days ago|7/24/2020 1:00:10 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
The commutative property only works under what two operations? A. Subtraction and division B. Addition and multiplication C. Subtraction and multiplication D. Addition and subtraction
Weegy: The commutative property only works under addition and multiplication. (More)
Question
Updated 2/27/2019 2:12:45 PM
0 Answers/Comments
32,572,586
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
What is wailing?
10/27/2020 3:43:18 AM| 6 Answers
An ocean wave is an example of a(n) _____ wave form.
Weegy: An ocean wave is an example of a surface wave. User: primary wave User: a space in which particles have ...
10/26/2020 2:20:04 PM| 6 Answers
There are twelve months in year.
Weegy: 12+12 = 24 User: Approximately how many hours does she play soccer in a year?
10/26/2020 3:19:01 PM| 3 Answers
What is the product of 3 2/3 and 14 2/5? A. 52 4/5 B. 52 4/15 C. ...
Weegy: 3 2/3 * 14 2/5
10/31/2020 5:55:33 PM| 2 Answers
What is abstract
Weegy: An abstract is a self-contained, short, and powerful statement that describes a larger work. User: What is ...
10/31/2020 1:39:17 AM| 2 Answers
According to Bevan is the most frequent and broadest challenge of ...
Weegy: MISPERCEPTION is the most frequent and broadest challenge of interpersonal communication. User: when words ...
10/31/2020 1:36:08 AM| 2 Answers
S
L
Points 9 [Total 314] Ratings 0 Comments 9 Invitations 0 Offline
S
L
R
Points 6 [Total 2109] Ratings 0 Comments 6 Invitations 0 Offline
S
L
L
1
Points 4 [Total 8745] Ratings 0 Comments 4 Invitations 0 Online
S
L
P
R
P
R
L
P
P
C
R
P
R
L
P
R
P
R
P
R
Points 3 [Total 17440] Ratings 0 Comments 3 Invitations 0 Online
S
L
P
R
P
R
L
Points 2 [Total 6138] Ratings 0 Comments 2 Invitations 0 Online
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.