Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?
A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15
If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, he paid $0.45 per ounce. $10.80/24 ounce = $0.45
Question
Asked 11/11/2016 11:20:33 AM
Updated 5/29/2020 5:05:56 AM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by
Sting [5/29/2020 5:05:55 AM]
Rating
There are no new answers.