Question and answer
Tom was using wire of the following thickness .33mm, .275mm, .25mm and .3mm for some electrical work. Order the wire from the thickest to thinnest.
Question
Asked 8/28/2022 4:06:49 AM
Updated 8/28/2022 4:27:23 AM
1 Answer/Comment
f
Get an answer
Original conversation
User: Tom was using wire of the following thickness .33mm, .275mm, .25mm and .3mm for some electrical work. Order the wire from the thickest to thinnest.

Weegy: Tom was using wire of the following thickness .33mm, .275mm, .25mm, .3mm for some electrical work. .33, .3, .275, .25 is the order of the wire from thickest to thinnest.
Score 1

User: .45 divided by 10 equals?

Weegy: 0.45 divided by 10 equals 0.045 0.45/10 = 0.045
Score 1

User: Four students had the following amounts of money in their pockets: $3.14, $.67, and $1.14. How much money did they have total?

Question
Asked 8/28/2022 4:06:49 AM
Updated 8/28/2022 4:27:23 AM
1 Answer/Comment
New answers
Rating
3
Four students had the following amounts of money in their pockets: $3.14, $.67, $2.45, and $1.14 .
Total = $3.14 + $.67 + $2.45 + $1.14 = $7.4
Added 8/28/2022 4:27:23 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
6. If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $6.55 B. $.65 C. $.66 D. $1.65
Weegy: If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, it would cost $.66 for 1 pound. $6.55/10=$.66 User: The gross weight of a package and it’s contents is 11 pounds 5 ounces. If the weights 1 pound 15 ounces, what’s the net weight of the contest? Weegy: The gross weight of a package and it's contents is 11 pounds 5 ounces. If the packaging weighs 1 pound 15 ounces . The net weight of the contents is 9 pounds 6 ounces. [ 1 pound = 16 ounces, 11 pounds 5 ounces - 1 pound 15 ounces = 10 pounds 21 ounces - 1 pound 15 ounces = 9 pounds 6 ounces. ] User: How many yards are in 7 miles? Weegy: There are 12320 yards are in 7 miles. 1 mile = 1760 yards. 7*1760 = 12320 User: 41 F equals how many degrees Celsius? Weegy: 41 F is 5 C. User: If military time is 0145, what times is it on a regular clock? Weegy: If military time is 0145, it is 1:45 am a regular clock. User: 8 gallons equals how many pints? Weegy: There are 8 pints in a gallon, therefore 8 gallons is equal to 8 x 8 = 64 pints. User: If a thermometer indicates 30 degrees Celsius, what’s the temperature in degrees Fahrenheit? Weegy: If a thermometer indicates 30 degrees Celsius, 86 degrees is the temperature in Fahrenheit. User: Which prefix means 1/10 of a unit in the metric system? Weegy: The prefix "deci-" means 1/10 of a unit in the metric system. User: How many pints are in 6 gallons Weegy: There are 48 pints in 6 gallons. User: How many cubic feet are in 3 cubic yards? Weegy: There are 81 cubic feet in 3 cubic yards. 1 cubic yards = 27 cubic feet 3 * 27 = 81 User: What’s the elapsed between 2:16 am and 8:10 pm? Weegy: The elapsed time between 2:16 A.M. and 8:10 P.M. is 17 hr. 54 min. User: 7:45 am is the same as which of the following military times Weegy: 45 * 45 = 2,025 User: What’s the perimeter of a rectangle with length 12 m and width 5 m? Weegy: Perimeter = distance round the edge. A rectangle of length 12 m and width 5 m has 2 sides at 12 m and 2 sides at ... (More)
Question
Not Answered
Updated 11/23/2022 12:35:17 AM
1 Answer/Comment
The Smiths took out a 30-year mortgage. They will have to make 360 monthly payments on this mortgage. Solution: 30-year mortgage * 12 months = 360
Added 11/23/2022 12:35:17 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
The English measurement system is primary used by what county?
Weegy: The English measurement system is primarily used by United States. User: 20,000 pounds equals how many US tons? Weegy: 20,000 pounds is equals 10 tons. User: If a chicken farm sold 3,000 dozen eggs last week, how many individual eggs were sold? Weegy: If a chicken farm sold 3,000 dozen eggs last week, 36,000 individual eggs were sold. 3,000 x 12 = 36,000 (More)
Question
Updated 121 days ago|9/23/2024 1:14:14 PM
0 Answers/Comments
39,733,587
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
S
L
P
1
P
P
Points 647 [Total 2172] Ratings 1 Comments 637 Invitations 0 Offline
S
L
Points 302 [Total 302] Ratings 1 Comments 292 Invitations 0 Offline
S
L
Points 158 [Total 158] Ratings 0 Comments 158 Invitations 0 Offline
S
Points 62 [Total 62] Ratings 0 Comments 62 Invitations 0 Offline
S
Points 22 [Total 22] Ratings 1 Comments 2 Invitations 1 Offline
S
Points 20 [Total 53] Ratings 2 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
L
1
1
1
1
1
Points 20 [Total 2509] Ratings 2 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
Points 15 [Total 15] Ratings 0 Comments 15 Invitations 0 Offline
S
Points 14 [Total 72] Ratings 1 Comments 4 Invitations 0 Offline
S
Points 11 [Total 38] Ratings 0 Comments 11 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.