Question and answer
17. Popular sovereignty was a policy stating that A. voters in a state should decide whether or not to stay in the union. B. voters in a territory should decide whether or not to join the union. C. Congress should decide whether or not to allow slavery in a territory. D. voters in a territory should decide whether or not to allow slavery in that territory.
Popular sovereignty was a policy stating that voters in a territory should decide whether or not to allow slavery in that territory.
f
Question
Asked 3/8/2016 7:29:47 PM
Updated 1/12/2018 3:48:04 AM
1 Answer/Comment
Get an answer
New answers
Rating
8
Popular sovereignty was a policy stating that voters in a territory should decide whether or not to allow slavery in that territory.

Added 1/12/2018 3:48:04 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by yumdrea [1/12/2018 4:21:54 AM]
Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
18. Theresa worked 9 hours on Monday and 7 hours on Wednesday. Her total pay was $116.00. What is her rate per hour? A. $7.25 B. $12.89 C. $16.57 D. $8.29
Weegy: A. $7.25 is her rate per hour User: 19. Susan wants to buy a paddle boat for $840. She will pay 20% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the amount of each monthly payment? A. $28 B. $168 C. $112 D. $140 Weegy: A. &112 - 20% of 840 is $168. $840-$168 = $672. $672 divided by 6 is $112. User: 20. During a paint sale, a hardware store sold 33 gallons of flat paint and 57 gallons of high-gloss paint. What is the ratio of gallons of high-gloss sold to the total gallons sold? A. 33 : 90 B. 33 : 57 C. 57 : 90 D. 57 : 33 User: 1. Write 850 as the product of its prime factors. A. 17 × 50 B. 2 × 5 × 5 × 17 C. 10 × 85 D. 5 × 10 × 17 Go to next question. Weegy: 850 as the product of its prime factors: B. 2 ? 5 ? 5 ? 17 User: 2. If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost? A. $.14 B. $.18 C. $.28 D. $.20 Weegy: A. $.28 User: 3. The least common multiple of 2, 5, 6, and 9 is A. 180. B. 45. C. 90. D. 60. Weegy: The least common multiple of 2, 5, 6, and 9 is 90. User: 4. On a 50-question test, a student answered 5 questions incorrectly. What percent did the student answer correctly? A. 90% B. 55% C. 45% D. 10% Weegy: On a 50-question test, a student answered 5 questions incorrectly. C. 90% is answered correctly. User: 5. Solve the following problem: 28 – 18 – 10. A. 8 B. 18 C. 10 D. 0 (More)
Question
Not Answered
Updated 11/16/2022 7:19:24 PM
5 Answers/Comments
28 – 18 – 10
28 - 18 = 10
10 - 10 = 0
28 – 18 – 10 = 0
Added 1/30/2021 3:18:08 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Theresa worked 9 hours on Monday and 7 hours on Wednesday. Her total pay was $116.00. Total hours she work = 9+7 =16, Her rate per hour = 116/16 = $7.25
Added 11/16/2022 7:09:04 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
During a paint sale, a hardware store sold 33 gallons of flat paint and 57 gallons of high-gloss paint. Ratio of gallons of high-gloss sold to the total gallons sold = 57 : (33 + 57) = 57 : 90.
Added 11/16/2022 7:11:06 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
The number 850 written as the product of its prime factors is 2 × 5 × 5 × 17.
Added 11/16/2022 7:12:57 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
If 3 1/2 pounds of bananas cost $0.98, one pound will cost $0.28

0.98 ÷ 3.5 = 0.28.
Added 11/16/2022 7:19:24 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
9. A real estate broker sold your house for $72,000. The broker's commission was 6% of the selling price. How much would you get for the house after the commission is paid? A. $73,200 B. $76,320 C. $67,680 D. $70,800
Weegy: C. $70,800 User: 10. What percent of the contractor's income is spent on salaries? A. 47% B. 76% C. 25% D. 72% Weegy: 47% + 25% = 72% of the contractor's income is spent on salaries. User: 12. The telephone rates between your city and the city where your brother lives are $.54 for the first minute and $.22 for each additional minute. Calculate the cost of a 10-minute call to your brother. A. $5.40 B. $2.20 C. $5.08 D. $2.52 Weegy: The cost of a 10 minute phone call to your brother would be $2.52 0.54+1.98=2.52 User: Mark for review (Will be highlighted on the review page) 13. Write 1,386 as the product of its prime factors. A. 2 x 693 B. 2 x 3 x 231 C. 2 x 3 x 3 x 7 x 11 D. 2 x 3 x 7 x 33 User: 14. Find the product of 987.2365 and 1,000. A. .09872365 B. 987,236.5 C. .9872365 D. 9,872,365 Weegy: The product of 987.2365 and 1,000 is D. 987,236.5 User: 15. A used motorcycle is priced at $3,438. If you borrow the money for the motorcycle, your payments will be $165 a month for 24 months. How much will you save by paying cash? A. $350 B. $522 C. $272 D. $500 User: 16. A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. How many pieces can be cut? A. 20 B. 26 C. 21 D. 12 (More)
Question
Not Answered
Updated 1/3/2023 1:23:32 PM
1 Answer/Comment
A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. 20 pieces can be cut. 78 ÷ (3 3/4) = 78 ÷ 3.75 = 20.8
Added 1/3/2023 1:23:32 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
1. Why did Spanish leaders want to push Spanish control into North America in the mid-1500s? A. Spain wanted to keep European rivals far away from valuable towns and mines in Mexico. B. Spain decided to engage in the fur trade on a large scale. C. The Spanish were driven from their colonies by a Native American uprising. D. North America had a large amount of gold and silver.
Question
Not Answered
Updated 3/3/2019 10:24:51 PM
1 Answer/Comment
Spanish leaders want to push Spanish control into North America in the mid 1500s because North America had a large amount of gold and silver.

Added 3/3/2019 10:24:51 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
10. At a local store you find the following prices listed: Cellophane tape 2 rolls for $1.28 Note pads 3 pads for .87 Highlighters 1 for 1.59 Ink cartridges 2 boxes for 1.98 How much would you pay for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two boxes of ink cartridges? A. $4.50 B. $6.38 C. $5.72 D. $8.07
Weegy: You will pay C. $6.38. (0.64 + 0.58 + 3.18 + 1.98 = 6.38) User: 18. A real estate broker sold your house for $72,000. The broker's commission was 6% of the selling price. How much would you get for the house after the commission is paid? A. $76,320 B. $73,200 C. $67,680 D. $70,800 User: 20. Write 1,386 as the product of its prime factors. A. 2 x 693 B. 2 x 3 x 231 C. 2 x 3 x 7 x 33 D. 2 x 3 x 3 x 7 x 11 Weegy: 1,386 written as the product of its prime factors is 2 x 3 x 3 x 7 x 11. User: 1. During a four-week period, you worked the following hours: Week 1- 363/8 hr; Week 2- 411/4 hr; Week 3- 401/2 hr; Week 4- 383/8 hr What is the average number of hours you worked in one week? A. 383/4 hr B. 381/4 hr C. 391/8 hr D. 393/8 hr (More)
Question
Updated 9/27/2021 1:10:50 PM
1 Answer/Comment
During a four-week period, you worked the following hours: Week 1- 363/8 hr; Week 2- 411/4 hr; Week 3- 401/2 hr; Week 4- 383/8 hr. The average number of hours you worked in one week is 39 1/8 hr. Let x is the average hours worked in one week. x = 36 3/8 + 41 1/4 + 40 1/2 + 38 3/8 x = 291/8 + 165/4 + 81/2 + 307/8 x = 291/8 + 330/8 + 324/8 + 307/8 x = 1,252/8 / 4 x = 313/8 x = 39 1/8 hr.
Added 9/27/2021 1:10:50 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
. A triangle has a base of 10" and an altitude of 14". What is the area? A. 24 square inches B. 70 square inches. C. 140 square inches D. 280 square inches User: 12. An angle that contains 126 degrees and 32 minutes is a(n) ____________ angle. A. straight B. right C. acute D. obtuse
Question
Updated 4/5/2021 5:51:10 PM
1 Answer/Comment
An angle that contains 126 degrees and 32 minutes is an obtuse angle.

Added 4/5/2021 5:51:10 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
39,070,402
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
6. Why is water called the universal solvent?
Weegy: A solvent is a substance that dissolves a solute (a chemically different liquid, solid or gas), resulting in a ...
4/14/2024 4:37:42 AM| 5 Answers
Which of the following is not a type of muscle tissue? A) Skeletal B) ...
Weegy: Digestive is NOT a type of muscle tissue. User: What is the powerhouse of the cell where ATP is produced? ...
4/12/2024 8:10:09 AM| 4 Answers
True or False: The accounting cycle refers to the process of ...
Weegy: To summarize means to distill only the most essential points of someone else's work. User: True or False: A ...
4/12/2024 8:17:29 AM| 3 Answers
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
S
L
P
1
P
P
Points 1167 [Total 4955] Ratings 4 Comments 1127 Invitations 0 Offline
S
L
Points 612 [Total 612] Ratings 11 Comments 502 Invitations 0 Offline
S
L
Points 218 [Total 1580] Ratings 2 Comments 198 Invitations 0 Offline
S
L
L
Points 94 [Total 7074] Ratings 1 Comments 84 Invitations 0 Offline
S
L
R
R
L
Points 92 [Total 7117] Ratings 0 Comments 92 Invitations 0 Offline
S
L
1
1
1
1
Points 51 [Total 2306] Ratings 5 Comments 1 Invitations 0 Offline
S
Points 20 [Total 20] Ratings 0 Comments 0 Invitations 2 Offline
S
Points 10 [Total 10] Ratings 0 Comments 0 Invitations 1 Offline
S
Points 10 [Total 34] Ratings 1 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
L
R
Points 10 [Total 329] Ratings 0 Comments 10 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.