1. At a local store you find the following prices listed:
Tape 2 rolls for $1.28
Notepads 3 pads for .87
Highlighters 1 for 1.59
Pens 2 for 1.98
How much would you pay for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two pens?
A. $6.38 B. $8.07 C. $4.50 D. $5.72
You would pay $6.38 for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two pens.
Solution:
1.28 divided by 2 = 0.64;
.87 divided by 3 = 0.29 + 0.29 = 0.58; 1.59 x 2 = 3.18;
2 pens = 1.98 is a given so
0.64 + 0.58 + 3.18 + 1.98
= 6.38.
Rating
There are no new answers.