What is the selling price of an article that lists at $1500 subject to discounts of 40%, 25%, and 10%?
If you’re currently making $10.50 per hour and you’re offered a new job that pays $11.75 per hour, what will be your percent of increase in pay?
Find the price you would have to pay for the following item: radio $500, F.O.B. factory; less 30%, 10%, 5%; terms: 2/10; freight $62. (Assume that you pay the invoice as soon as you receive it.)
You’ve bought 20 calculators listed at $125 each less 15%. The date of the invoice was June 28, and you paid the bill on July 6. What amount did you pay if

the terms were 3/10, n/60?
A coat was marked down from $325 to $275. What was the percent of discount?
Use your calculator to check your answers to problems 1–15.

f
freestar.config.enabled_slots.push({ placementName: 'weegy_incontent_1', slotId: 'weegy_incontent_1' });

$607.5 is the selling price of an article that lists at $1,500 subject to discounts of 40%, 25%, and 10%. Solution: $1500 - ($1500 *40/100) = $900; $900 - ($900 *25/100) = $675; $675 - ($675 *10/100) = $607.5

Question

Asked 29 days ago|5/15/2024 10:18:35 PM

Updated 29 days ago|5/15/2024 11:19:18 PM

5 Answers/Comments

Rating

3

$607.5 is the selling price of an article that lists at $1,500 subject to discounts of 40%, 25%, and 10%.

Solution:

$1500 - ($1500 *40/100) = $900;

$900 - ($900 *25/100) = $675;

$675 - ($675 *10/100) = $607.5

Solution:

$1500 - ($1500 *40/100) = $900;

$900 - ($900 *25/100) = $675;

$675 - ($675 *10/100) = $607.5

Added 29 days ago|5/15/2024 11:12:18 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

3

If you’re currently making $10.50 per hour and you’re offered a new job that pays $11.75 per hour, 11.9% will be your percent of increase in pay.

Solution:

Percentage Increase = ((New Pay - Old Pay) / Old Pay) * 100%

So, for this situation:

Percentage Increase = (($11.75 - $10.50) / $10.50) * 100%

Percentage Increase (1.25 / 10.50) * 100%

Percentage Increase 0.119 * 100%

Percentage Increase 11.9%

Solution:

Percentage Increase = ((New Pay - Old Pay) / Old Pay) * 100%

So, for this situation:

Percentage Increase = (($11.75 - $10.50) / $10.50) * 100%

Percentage Increase (1.25 / 10.50) * 100%

Percentage Increase 0.119 * 100%

Percentage Increase 11.9%

Added 29 days ago|5/15/2024 11:14:24 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

3

$354.025 is the price you would have to pay for the following item: radio $500, F.O.B. factory; less 30%, 10%, 5%; terms: 2/10; freight $62.

Solution:

30% discount: $500 * 0.30 = $150

10% discount on the remaining amount: ($500 - $150) * 0.10 = $35

5% discount on the remaining amount: ($500 - $150 - $35) * 0.05 = $15.75

Total discount = $150 + $35 + $15.75 = $200.75

$500 - $200.75 = $299.25;

$299.25 + $62 = $361.25;

2% of $361.25 = $7.225;

$361.25 - $7.225 = $354.025

Solution:

30% discount: $500 * 0.30 = $150

10% discount on the remaining amount: ($500 - $150) * 0.10 = $35

5% discount on the remaining amount: ($500 - $150 - $35) * 0.05 = $15.75

Total discount = $150 + $35 + $15.75 = $200.75

$500 - $200.75 = $299.25;

$299.25 + $62 = $361.25;

2% of $361.25 = $7.225;

$361.25 - $7.225 = $354.025

Added 29 days ago|5/15/2024 11:16:31 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

3

You’ve bought 20 calculators listed at $125 each less 15%. The date of the invoice was June 28, and you paid the bill on July 6. $2061.25 did you pay if the terms were 3/10, n/60.

Solution:

Total cost = 20 calculators * $125 = $2500;

Discount = $2500 * 0.15 = $375;

Total cost after discount = $2500 - $375 = $2125;

Net amount due = Total cost after discount = $2125;

3% of $2125 = $63.75;

$2125 - $63.75 = $2061.25

Solution:

Total cost = 20 calculators * $125 = $2500;

Discount = $2500 * 0.15 = $375;

Total cost after discount = $2500 - $375 = $2125;

Net amount due = Total cost after discount = $2125;

3% of $2125 = $63.75;

$2125 - $63.75 = $2061.25

Added 29 days ago|5/15/2024 11:18:24 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

3

A coat was marked down from $325 to $275. 15.38% was the percent of discount.

Solution:

Percentage Discount = (($325 - $275) / $325) * 100%

Percentage Discount = ($50 / $325) * 100%

Percentage Discount 0.1538 * 100%

Percentage Discount 15.38%

Solution:

Percentage Discount = (($325 - $275) / $325) * 100%

Percentage Discount = ($50 / $325) * 100%

Percentage Discount 0.1538 * 100%

Percentage Discount 15.38%

Added 29 days ago|5/15/2024 11:19:18 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Your shop employs seven people. Today two people are sick. What fraction represents the employees who are sick? **Weegy:** Your shop employs seven people. Today two people are sick. 2/7 of represents employees who are sick.
**User:** Nadine walked 1/4
mile and Janet walked 3/8
mile. Who walked farther and by how much? (Hint: First change the fractions so that their denominators are the same.) **Weegy:** Nadine walked 1 4 of a mile, Janet walked 3 8 of a mile, and Perry walked 5 6 of a mile. Perry walked the farthest. Nadine = 6/24, Janet = 9/24, Perry = 20/24; Perry walked 7/12 miles more than Nadine. (More)

Question

Updated 28 days ago|5/16/2024 8:41:53 AM

0 Answers/Comments

On the morning of June 4, the stock of Nagasaki Corporation opened at a price of $33 1/8
per share. At the end of the day, the price had risen $4 1/4
per share. What was the price at the end of the day?

Question

Not Answered

Updated 29 days ago|5/15/2024 10:37:38 PM

1 Answer/Comment

On the morning of June 4, the stock of Nagasaki Corporation opened at a price of $333 8 per share. By noon, the price had risen $41 4 per share. By the end of the day, the price had fallen $87 8 per share from the price at noon. The closing price for the day was $28 3/4. Solution: 33 3/8 = 264+3/8}=267/8; 67/8 + 17/4 = 267/ 8}+ 34/8 = 301/8; Closing Price= 301/ 8 -71/8 = 230/8 =28 3/4.

Added 29 days ago|5/15/2024 10:37:38 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

A stockholder owns 381.881 shares. By the end of the year, he had increased his number of shares by 14.814. What is the total number of shares owned by the stockholder? **Weegy:** A stockholder owns 381.881 shares. By the end of the year, he had increased his number of shares by 14.814. The new total of shares owned by the stockholder is 396.695 . Total = 381.881 + 14.814 =396.695 (More)

Question

Updated 28 days ago|5/16/2024 8:41:44 AM

0 Answers/Comments

Bently Manufacturing Company wants to rent a private club for its annual dance. The total cost will be $5,062.50. If the committee charges $40.50 per

Question

Not Answered

Updated 29 days ago|5/15/2024 10:36:51 PM

1 Answer/Comment

Bentley Manufacturing Company wants to rent a private club for its annual dance. The total cost will be $1,045. If the committee charges $9.50 per person. In order to cover the cost, 110 people needed to attend the dance. SOLUTION: Cost per person = $9.50; Total cost = $1,045; No of attendees = $1,045/9.50 = 110

Added 29 days ago|5/15/2024 10:36:51 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Kenny saved 40% of his work. Which of these is 40% written as a decimal?
Question 17 options:
0.0004
0.4
0.004
0.04

Question

Not Answered

Updated 29 days ago|5/15/2024 11:03:52 PM

1 Answer/Comment

Kenny saved 40% of his work. 40% written as a decimal is: 0.4

40 ÷ 100 = 0.4

2,347 rounded to the nearest thousand is: 2,000.

40 ÷ 100 = 0.4

2,347 rounded to the nearest thousand is: 2,000.

Added 29 days ago|5/15/2024 11:03:52 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

39,224,441

questions answered

There are no comments.