Jan quint earns 11.00 an hour and her job and is entitled to time and a half for over time, and a double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time nine hours of overtime and 12 hours of holiday time how much Did she earn last week

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50. Double time = 11 x 2 = $22.00. [ 40 hours regular time = 40 x 11 = $440. 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50. 12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

f
freestar.config.enabled_slots.push({ placementName: 'weegy_incontent_1', slotId: 'weegy_incontent_1' });

Question

Asked 8/20/2019 5:01:19 AM

Updated 8/20/2019 5:23:16 AM

1 Answer/Comment

Rating

8

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50. Double time = 11 x 2 = $22.00. [ 40 hours regular time = 40 x 11 = $440. 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50. 12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

Added 8/20/2019 5:23:16 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Phil Smith is a car salesman. Last week his total amounted to $27,650.00, and he received $1,382.50 in commission. What is his rate of commission? **Weegy:**
Phil Smith a car salesman. Last week his total sales amounted to $27,650.00 and he received $1,382.50 in commission. His commission is 5%. 1,382.50 / 27,650=0.05 = 5% (More)

Question

Expert Answered

Updated 8/20/2019 4:57:36 AM

0 Answers/Comments

Hey Ron has an area of 121 ft. but carpeting is only sold in M squared how much carpeting is needed to carpet the room

Question

Not Answered

Updated 8/20/2019 5:22:36 AM

2 Answers/Comments

1 = ( ( 3 ft) / (1 yard) ) = ( (1 yard) / (3 ft) ) [choose the one that allows units to cancel)

1 = ((3.28 ft) / (1 meter) ) = ( (1 meter) / (3.28 ft) )

121 ft2

121 (ft)*( (1 meter) / (3.28 ft) ) * (ft)( (1 meter) / (3.28 ft) )

121 / (3.28*3.28) m2

11.25 m2

1 = ((3.28 ft) / (1 meter) ) = ( (1 meter) / (3.28 ft) )

121 ft2

121 (ft)*( (1 meter) / (3.28 ft) ) * (ft)( (1 meter) / (3.28 ft) )

121 / (3.28*3.28) m2

11.25 m2

Added 8/20/2019 5:21:31 AM

A room has an area of 121 ft sq. but carpeting is only sold in mt. sq. 1 sq. mt = 10.7639 ft.sq. , 1 ft sq= 0.0929 , 121 ft sq. = 0.0929 *121 =11.24 mt sq. 11.24 sq. mt carpeting is needed to carpet the room.

Added 8/20/2019 5:22:36 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

A room has an area of 121 ft. but carpeting is only sold in M squared how much carpeting is needed to carpet the room

Question

Not Answered

Updated 8/20/2019 6:30:57 AM

1 Answer/Comment

A room has an area of 121 ft sq. but carpeting is only sold in mt. sq. 1 sq. mt = 10.7639 ft.sq. , 1 ft sq= 0.0929 , 121 ft sq. = 0.0929 *121 =11.24 mt sq. 11.24 sq. mt carpeting is needed to carpet the room.

Added 8/20/2019 6:30:57 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

If tars spends $219 a month for her car payment and she makes $3,200 a month, what percent of her monthly income is spent on her car payment

Question

Not Answered

Updated 8/20/2019 5:36:50 AM

1 Answer/Comment

If Tara spends $219 a month for her car payment and she makes $3,200 a month, 6.8% of her monthly income is spent on her car payment. 219/3200 *100 = 6.8%

Added 8/20/2019 5:36:50 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

37,595,239

questions answered

There are no comments.