At a certain university the student to teacher ratio is 16:1. If there are 2,000 students enrolled, how many teachers must be employed to maintain this ratio? A. 200 B. 28,000 C. 215 D. 125

At a certain university, the student to teacher ratio is 16:1. If there are 2000 students enrolled, 125 teachers must be employed to maintain this ratio. Solution: Ratio between students and teacher = 16:1 2,000 / 16 = 125 teachers.

s

Question

Asked 4/17/2019 10:54:34 AM

Updated 75 days ago|8/10/2020 1:03:13 AM

1 Answer/Comment

Rating

8

At a certain university, the student to teacher ratio is 16:1. If there are 2000 students enrolled, 125 teachers must be employed to maintain this ratio.

Solution: Ratio between students and teacher = 16:1 2,000 / 16 = 125 teachers.

Solution: Ratio between students and teacher = 16:1 2,000 / 16 = 125 teachers.

Added 75 days ago|8/10/2020 1:03:13 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

A store is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt and a pair of jeans for $62.50, what is the amount of the discount you would receive? A. $50.00 B. $12.50 C. $10.00 D. $15.63

Question

Not Answered

Updated 167 days ago|5/9/2020 9:19:27 PM

1 Answer/Comment

The store is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt and a pair of jeans for $62.50, the amount of the discount you would receive is $12.50 , 62.50* 20% = 62.50*0.20 = $12.50

Added 167 days ago|5/9/2020 9:19:27 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

If you grow 738 pumpkins and sell 481, how many do you have left?
A. 1,209
B. 690
C. 257
D. 481

Question

Not Answered

Updated 95 days ago|7/21/2020 1:42:43 PM

1 Answer/Comment

If you grow 738 pumpkins and sell 481, you have left 257 pumpkins.

Solution: 738 - 481 = 257

Solution: 738 - 481 = 257

Added 95 days ago|7/21/2020 1:42:43 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Which of the following is an example of an improper fraction?
A. 3/10
B. 10/3
C. 4/5
D. 6/7

Question

Not Answered

Updated 75 days ago|8/10/2020 3:01:35 PM

1 Answer/Comment

10/3 is an example of an improper fraction.

Added 75 days ago|8/10/2020 3:01:35 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18. Round off your answers to the nearest half-dollar. A. $23.00 B. $22.59 C. $22.30 D. $22.50

Question

Not Answered

Updated 75 days ago|8/10/2020 3:04:19 PM

1 Answer/Comment

1.85 + .98 + 3.49 + 9.78 + 6.18 = 22.28 22.28 / 5 = 4.456, rounded off to the nearest half dollar is 4.50

Added 75 days ago|8/10/2020 3:04:19 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time, 9 hours of overtime, and 12 hours of holiday time. How much did she earn last week? A. $720.50 B. $803.00 C. $852.50 D. $612.00

Question

Not Answered

Updated 160 days ago|5/17/2020 8:20:11 PM

1 Answer/Comment

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time, 9 hours of overtime, and 12 hours of holiday time.

She earned last week with the amount of $852.50.

Solution:

Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50. Double time = 11 x 2 = $22.00; 40 hours regular time = 40 x 11 = $440; 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50; 12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

She earned last week with the amount of $852.50.

Solution:

Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50. Double time = 11 x 2 = $22.00; 40 hours regular time = 40 x 11 = $440; 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50; 12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

Added 160 days ago|5/17/2020 8:20:11 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

32,511,626

questions answered

There are no comments.