A used motorcycle is priced at $3,438. If you borrow the money for the motorcycle, your payments will be $165 a month for 24 months. How much will you save by paying cash?
A. $272
B. $350
C. $500
D. $522

Question

Asked 4/5/2019 4:17:55 PM

Updated 206 days ago|4/7/2020 8:40:24 PM

1 Answer/Comment

s

Score 1

Question

Asked 4/5/2019 4:17:55 PM

Updated 206 days ago|4/7/2020 8:40:24 PM

1 Answer/Comment

Rating

8

You're planning to buy a boat, a motor, and some miscellaneous boating equipment. The boat costs $325, the motor costs $225, and the equipment costs $79. If you've saved $438 toward these purchases, you need to save $191 more.

Solution: total cost = $325 + $225 + $79 = $629. Amount saved = $ 438; More saving = $629 - $ 438 = $191.

Solution: total cost = $325 + $225 + $79 = $629. Amount saved = $ 438; More saving = $629 - $ 438 = $191.

Added 206 days ago|4/7/2020 8:40:24 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

How are unlike fractions identified?
A. Both fractions have the same value.
B. The denominators are different numbers.
C. The denominators are the same number.
D. The numerators and denominators are the same **Weegy:** A fraction in which the numerator is smaller than the denominator is called a Proper Fraction. (More)

The denominators are different numbers: are how unlike fractions identified.

Question

Updated 33 days ago|9/27/2020 6:58:18 PM

1 Answer/Comment

The denominators are different numbers: are how unlike fractions identified.

Added 33 days ago|9/27/2020 6:58:11 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Subtract the quotient of 15 ÷ 3 from the sum of 33 and 7.
A. 37
B. 21
C. 35
D. 23 **Weegy:** (33 + 7) - (15/3) = 40 - 5 = 35 **User:** Which set is an example of like fractions?
A. 10 10 and 5 5
B. 7 4 and 4 7
C. 1 2 and 3 2
D. 2 1 and 2 3 **Weegy:** 1/2 and 3/2 is an example of like fractions.
**User:** Which of the following uses estimation to check 267 – 154 = 113?
A. 113 + 154 = 267
B. 300 – 200 = 100
C. 300 – 150 = 150
D. 270 – 150 = 120 **Weegy:** 270 - 150 = 120 uses estimation to check 267 - 154 = 113.
(More)

Question

Expert Answered

Asked 4/5/2019 4:03:10 PM

0 Answers/Comments

What's 7 8 as a decimal?
A. 7.8
B. 8.7
C. .875
D. .78 **Weegy:** 7/8 as a decimal is: .875
**User:** What's 7 8 as a decimal?
A. 7.8
B. 8.7
C. .875
D. .78 **Weegy:** 7/8 as a decimal is: .875
**User:** Solve 250 ÷ 5 ÷ 10 making sure to divide in the proper order.
A. 15
B. 125
C. 5
D. 25 **Weegy:** 250 ? 5 ? 10=5.
Solution:
250 ? 5 = 50 ? 10 = 5. **User:** At a local store you find the following prices listed:
Tape 2 rolls for $1.28
Notepads 3 pads for .87
Highlighters 1 for 1.59
Pens 2 for 1.98
How much would you pay for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two pens?
A. $8.07
B. $5.72
C. $6.38
D. $4.50 (More)

Question

Not Answered

Updated 206 days ago|4/7/2020 8:46:14 PM

1 Answer/Comment

Tape 2 rolls for $1.28 Notepads 3 pads for .87 Highlighters 1 for 1.59 Pens 2 for 1.98 , Tap 1 roll = $1.28/2 = $0.64, 1 notepad = .87/3 =0.29 , 2 notepad = 2 * 0.29 = $0.58, 2 highlighter = 2*1.59= $3.18, 2 pen =$ 1.98. Total for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two pens = $0.64 + $0.58 +$3.18 + $1.98 = $6.38.

Added 206 days ago|4/7/2020 8:46:14 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

32,570,578

questions answered

There are no comments.