3
Given: pollutant=200 mg, volume=20 m^3
Concentration = mass/volume = 200/20 = 10
Answer: 10 mg/m^3
Added 14 days ago|4/29/2026 10:52:42 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
3
Pollution Concentration Formula:
C = m ÷ V
Step 1: Identify values
m = 200 mg
V = 20 m³
Step 2: Apply formula
C = 200 ÷ 20
Step 3: Simplify
C = 10 mg/m³
Added 14 days ago|4/29/2026 10:52:51 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.