Question and answer
You have made $3,000.00 on the sale of your stock . The original cost of the stock was $15,000.00 .
This question has not been answered. Can you answer it?

Please add your answer below ...
Question|Asked by jaytre
Asked 2/24/2023 3:50:49 PM
Updated 2/24/2023 4:58:00 PM
1 Answer/Comment
f
Get an answer
New answers
Rating
3
The percentage gain calculation would be: ($3,800 sale proceeds – $3,000 original cost) / $3,000 = 0.2667 x 100 = 26.67%.
Added 2/24/2023 4:58:00 PM
This answer has been flagged as incorrect.
Deleted by Clicker [2/24/2023 4:58:12 PM]
Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by jaytre
You have made a purchase of $74.75 . The state sales tax is 7% and the county tax is 1.25% . The total tax is ______ and the total purchase price is _______.
Weegy: You have made a purchase of $74.75 . The state sales tax is 7% and the county tax is 1.25% . The total tax is $6.16 and the total purchase price is $80.91. [ These are the solution : To calculate the state sales tax of 7%: State sales tax = 7% x $74.75 = $5.23 To calculate the county tax of 1.25%: County tax = 1.25% x $74.75 = $0.93 To calculate the total tax: Total tax = State sales tax + County tax = $5.23 + $0.93 = $6.16 To calculate the total purchase price: Total purchase price = Purchase price + Total tax = $74.75 + $6.16 = $80.91 Therefore, the total tax is $6.16 and the total purchase price is $80.91. ] User: You have purchased three pounds of hamburger for $2.97 . The unit price is_______. Weegy: To find the unit price of the hamburger, we need to divide the total cost by the number of pounds: Unit price = Total cost / Number of pounds Unit price = $2.97 / 3 pounds Unit price = $0.99 per pound Therefore, [ the unit price of the hamburger is $0.99 per pound. ] User: Which is the better buy ? A 20 oz. Bag of chips for $2.00 or a 10 oz. Bag for $1.50 . (More)
Question|Asked by jaytre
Expert Answered
Updated 2/24/2023 3:23:34 PM
1 Answer/Comment
20 oz. Bag of chips for $2.00 - is the better to buy.
Explanation:
You can save up to 5 oz in every $2.00
Added 2/24/2023 3:23:34 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Calculate the simple interest on $2,000.00 at 11% APR for 1 yea
Question|Asked by jaytre
Not Answered
Updated 2/24/2023 3:45:16 PM
1 Answer/Comment
Interest = Principal × Rate × Time
I= 2,000 x 11% x 1
I=220 x 1
I=$220
Added 2/24/2023 3:45:16 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
A new car sticker shows a base price of $29,999.00 and options totaling $4,999.00 . The destination charge is $325.00 . Your research shows you that the dealer’s cost is 90 % of the base and 85 % of the options .
Question|Asked by jaytre
Not Answered
Updated 2/24/2023 4:46:44 PM
1 Answer/Comment
The base price = $29,999.00
The dealer's base price is 90% of $29,999.00 0.9 29,999 =
$26,999.10
The destination charge = $325.00
The dealer's destination charge is 85% o $325 0.85 325 $276.25
The dealer's costis
$26999.10+$276.25 $27,275.35
Answer: The dealer's cost is $27,275.35


Added 2/24/2023 4:46:44 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
39,058,767
questions answered
Popular Conversations
6. Why is water called the universal solvent?
Weegy: A solvent is a substance that dissolves a solute (a chemically different liquid, solid or gas), resulting in a ...
4/14/2024 4:37:42 AM| 5 Answers
True or False: Newton's first law states that an object in motion ...
Weegy: User: True or False: The Law of Conservation of Energy states that energy cannot be created or destroyed. ...
4/9/2024 5:58:15 AM| 5 Answers
True or False: The term "double jeopardy" refers to being tried for ...
Weegy: Double jeopardy is the act of causing a person to be put on trial two times for the same crime. User: True ...
4/7/2024 11:32:54 AM| 4 Answers
Which of the following is not a type of muscle tissue? A) Skeletal B) ...
Weegy: Digestive is NOT a type of muscle tissue. User: What is the powerhouse of the cell where ATP is produced? ...
4/12/2024 8:10:09 AM| 4 Answers
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
S
L
P
1
P
P
Points 845 [Total 4633] Ratings 2 Comments 825 Invitations 0 Offline
S
L
Points 304 [Total 304] Ratings 4 Comments 264 Invitations 0 Offline
S
L
Points 205 [Total 1567] Ratings 2 Comments 185 Invitations 0 Offline
S
L
L
Points 94 [Total 7074] Ratings 1 Comments 84 Invitations 0 Offline
S
L
R
R
L
Points 92 [Total 7118] Ratings 0 Comments 92 Invitations 0 Offline
S
L
1
1
1
1
Points 31 [Total 2286] Ratings 3 Comments 1 Invitations 0 Offline
S
Points 20 [Total 20] Ratings 0 Comments 0 Invitations 2 Offline
S
Points 10 [Total 10] Ratings 0 Comments 0 Invitations 1 Offline
S
L
R
Points 10 [Total 329] Ratings 0 Comments 10 Invitations 0 Offline
S
Points 10 [Total 10] Ratings 1 Comments 0 Invitations 0 Online
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.