Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-hare for overtime, and double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time,9 hours of overtime, and 12 hours of holiday time . How much did she earn last week?

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50 Double time = 11 x 2 = $22 40 hours regular time = 40 x 11 = $440 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.5 12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

s

Rating

8

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays.

Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50

Double time = 11 x 2 = $22

40 hours regular time = 40 x 11 = $440

9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.5

12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

Time and a half = 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50

Double time = 11 x 2 = $22

40 hours regular time = 40 x 11 = $440

9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.5

12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

Added 7/15/2019 6:33:50 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

The amount $180.00 is what percentage greater than $135.00? **Weegy:** The amount $180.00 is 33.33 percent greater than $135.00.
Solution:
(180 - 135) / 135 * 100 = 33.33. **User:** Round off 248,682 to the nearest hundred. **Weegy:** The number 248,682 rounded off to the nearest hundreds becomes 248,700. **User:** A dinner bill of $31.37 had 6% tax added to the total what was the amount of the tax (More)

Question|Asked by LCopeland

Not Answered

Updated 7/15/2019 7:54:00 AM

1 Answer/Comment

A dinner bill of $31.37 had 6% tax added to that total. The amount of the tax was $1.88.

$31.37 x 0.06 = $1.88

$31.37 x 0.06 = $1.88

Added 7/15/2019 6:42:22 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Confirmed by Sting [7/15/2019 7:53:48 AM]

If 28% of a sum is 100.80, what is the sum

Question|Asked by LCopeland

Not Answered

Updated 7/15/2019 6:39:51 AM

1 Answer/Comment

28% of $360.00 is $100.80. If the sum is x

28% * x = 100.80

0.28 * x = 100.80

x = 100.80/0.28

x = 360

28% * x = 100.80

0.28 * x = 100.80

x = 100.80/0.28

x = 360

Added 7/15/2019 6:39:51 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

If 28% of a sum is 100.80, what is the sum **Weegy:** If 28% of a sum is 100.80, the sum is (100.80/28)*100 = 360.
(More)

Question|Asked by LCopeland

Expert Answered

Asked 2/26/2019 10:35:19 AM

0 Answers/Comments

The decimal from 1.46 becomes _______ expressed as a percent **Weegy:** The decimal form 1.46 becomes 146% expressed as a percent. **User:** Express the fraction 1/2 , 3/16, and 7/8 with an LCD **Weegy:** LCD is 16.
So 1/2 becomes 8/16. 3/16 remains the same. 7/8 becomes 14/16. **User:** Find the quotient of 5/31 divided by 15/23. Reduce your answer to the lowest fraction **Weegy:** The quotient of 5/31 divided by 15/23, reduced to the lowest fraction, is 23/93.
5/31 ? 15/23 = (5*23)/(31*15)
= 115/465
= 23/93 **User:** If you divide an inheritance of $45,600.00 among 22 heirs, what will each heir receive (More)

Question|Asked by LCopeland

Not Answered

Updated 7/15/2019 6:35:44 AM

1 Answer/Comment

If you divide an inheritance of $45,600.00 among 22 heirs, each heir will receive $2,072.73

45,600 / 22 = 2,072.73

45,600 / 22 = 2,072.73

Added 7/15/2019 6:35:44 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Calculate the product of 8/15,6/5,and 1/3 **Weegy:** 1/5 x 1/8 = 1/40 **User:** Calculate the product of 8/15 , 6/5, and 1/3. **Weegy:** 1/8 * 1/5 = 1/40 (More)

Question|Asked by LCopeland

Updated 7/15/2019 6:34:22 AM

1 Answer/Comment

(8/15)*(6/5)*(1/3) = 16/25 (1/3) = 16/75

Added 7/15/2019 6:34:22 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

32,542,779

questions answered

There are no comments.