17. Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time, 9 hours of overtime, and 12 hours of holiday time. How much did she earn last week?

s

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time, 9 hours of overtime, and 12 hours of holiday time. $852.50 she earn last week. 11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50. = 11 x 2 = $22.00. 40 hours regular time = 40 x 11 = $440. 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50. 12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

Question

Asked 4/10/2019 11:04:14 AM

Updated 11/17/2019 9:29:37 PM

1 Answer/Comment

Rating

8

Jan Quint earns $11.00 an hour at her job and is entitled to time-and-a-half for overtime, and double time on holidays. Last week she worked 40 hours of regular time, 9 hours of overtime, and 12 hours of holiday time. $852.50 she earn last week.

11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50.

= 11 x 2 = $22.00.

40 hours regular time = 40 x 11 = $440. 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50.

12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

11 + (11/2) = 11 + 5.5 = $16.50.

= 11 x 2 = $22.00.

40 hours regular time = 40 x 11 = $440. 9 hours overtime = 9 x 16.50 = $148.50.

12 hours holiday time = 12 x 22 = $264. 440 + 148.50 + 264 = $852.50.

Added 11/17/2019 9:29:37 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

From net earnings of $740 per month, Lisa Jones must spend $200 for her portion of the rent on an apartment she shares with two friends. What percent of her net income is her rent payment?

Question

Not Answered

Updated 165 days ago|6/22/2020 3:58:44 PM

1 Answer/Comment

$740 - 100%

$200 - x%

200 * 100 / 740 = 27.027 = 27

From net earnings of $740 per month, Lisa Jones must spend $200 for her portion of the rent on an apartment she shares with two friends. 27% of her net income is her rent payment.

$200 - x%

200 * 100 / 740 = 27.027 = 27

From net earnings of $740 per month, Lisa Jones must spend $200 for her portion of the rent on an apartment she shares with two friends. 27% of her net income is her rent payment.

Added 165 days ago|6/22/2020 3:58:44 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

Carlos Martin received a statement from his bank showing a balance of $56.75 as of March 15. His checkbook shows a balance of $87.37 as of March 20. The bank returned all the cancelled checks but two. One check was for $5.00 and the other was for $13.25. How much did Carlos deposit in his account between March 15 and March 20?

Question

Not Answered

Updated 132 days ago|7/25/2020 7:43:10 PM

1 Answer/Comment

Carlos Martin received a statement from his bank showing a balance of $56.75 as of March 15th. His checkbook shows a balance of $87.37 as of March 20. The bank returned all the cancelled checks but two. One check was for $5.00 and the other was for $13.25. Carlos deposit $48.87 in his account between the March 15 and the March 20.

Given:

Bal. as of March 15: $56.75

Bal. as of March 20: $87.37

returned checks: 5 + 13.25 = 18.25

Solution:

= (87.37 + 18.25) - 56.75

= 105.62 - 56.75

= $48.87 (answer)

Given:

Bal. as of March 15: $56.75

Bal. as of March 20: $87.37

returned checks: 5 + 13.25 = 18.25

Solution:

= (87.37 + 18.25) - 56.75

= 105.62 - 56.75

= $48.87 (answer)

Added 132 days ago|7/25/2020 7:43:10 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

A car dealer recently sold five cars for the following profits: $10,126, $9,999, $12,398, $12,007, and $4,567. What was the mean for the profits of the sales?
A. $12,398.00
B. $10,375.00
C. $9,819.40
D. $8,906.00

Question

Not Answered

Updated 275 days ago|3/4/2020 4:55:02 AM

1 Answer/Comment

A car dealer recently sold five cars for the following profits: $10,126, $9,999, $12,398, $12,007, and $4,567. **$9,819.40** was the mean for the profits of the sales. (10,126+9,999+12,398+12,007+4,567)/5; 49097/5= 9819.4.

Added 275 days ago|3/4/2020 4:55:02 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

A car dealer recently sold five cars for the following profits: $10,126, $9,999, $12,398, $12,007, and $4,567. What was the mean for the profits of the sales?

Question

Not Answered

Updated 102 days ago|8/24/2020 1:22:16 PM

1 Answer/Comment

A car dealer recently sold five cars for the following profits: $10,126, $9,999, $12,398, $12,007, and $4,567. The mean for the profits of the sales is $9,819.40.

Mean = 10,126 + 9,999 + 12,398 + 12,007 + 4,567÷5;

49,097/5 = $9,819.40.

Mean = 10,126 + 9,999 + 12,398 + 12,007 + 4,567÷5;

49,097/5 = $9,819.40.

Added 102 days ago|8/24/2020 1:22:16 PM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

John and Mary Billings own a condominium with an assessed value of $110,000. If the tax rate is 25 mills per $1.00 of assessed valuation, how much tax do they pay?

Question

Not Answered

Updated 215 days ago|5/3/2020 7:53:01 AM

1 Answer/Comment

John and Mary Billings own a condominium with an assessed value of $110,000. If the tax rate is 25 mills per $1.00 of assessed valuation, They paid $2,750 tax. Solution: A mill equals 0.001 so 110,000 * .025 = $2,750.

Added 215 days ago|5/3/2020 7:53:01 AM

This answer has been confirmed as correct and helpful.

32,800,847

questions answered

There are no comments.