Question and answer
If three bags of birdseed cost $14.16, how much will 14 bags cost
14.16/3 = 4.72 , 4.72*14 = 66.08 , 14 bags will cost $ 66.08.
s
Score 1
Question
Asked 4/9/2019 6:21:05 AM
Updated 4/9/2019 7:04:30 AM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Edited by Sting [4/9/2019 7:04:30 AM], Confirmed by Sting [4/9/2019 7:04:30 AM]
Get an answer
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
_______ adjectives express qualities that are complete, so more and most can't be used with these words
Question
Not Answered
Updated 41 days ago|9/13/2020 9:43:13 PM
1 Answer/Comment
Absolute adjectives express qualities that are complete, so more and most can't be used with these words.
Added 41 days ago|9/13/2020 9:43:13 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Ann works 51/2 hours, Mary works 61/3 hours, and John works 41/4 hours. How many combined hours have they worked
Question
Not Answered
Updated 105 days ago|7/12/2020 12:42:17 PM
1 Answer/Comment
Ann works 51/2 hours, Mary works 61/3 hours, and John works 41/4 hours. They have worked 16 1/12 combined hours.

Total = 5 1/2 + 6 1/3 + 4 1/4
= 11/2 + 19/3 + 17/4
= 66/12 + 76/12 + 51/12
= 193/12
= 16 1/12 (answer)
Added 105 days ago|7/12/2020 12:42:17 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
If you spend $8.50 for lunch on Monday, $3.95 on Tuesday, and $11.15 on Friday, how much have you spent for lunch this week
Weegy: Monday: $8.5; Tuesday: $3.95; Friday: $11.15; Thus, the total amount on lunch this week is $23.6. (More)
Question
Updated 4/8/2019 7:22:34 AM
0 Answers/Comments
It takes you approximately 1/3 hour to type a memo. If you plan to work for 6 hours, how many memos can you type
Weegy: It takes you approximately 1/3 hour to type a memo. If you plan to work for 6 hours, you can type 18 memos. Solution: 1/3 hour = 20 minutes. 6 hours = 360 minutes. 360/20 = 18 memos. (More)
Question
Updated 4/8/2019 7:26:07 AM
0 Answers/Comments
If the price of tape is $10.00 for 8 rolls, how much does one roll cost
Weegy: If the price of tape is $10.00 for 8 rolls, one roll costs $1.25. Sol: 10/8 = 1.25 (More)
Question
Updated 38 days ago|9/17/2020 4:07:35 PM
0 Answers/Comments
32,514,957
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
Write the following equation in the general form Ax + By + C = 0. 2x ...
Weegy: 2x + y = 6 in general form is 2x + y - 6 = 0 User: Write the following equation in the general form Ax + By + ...
10/19/2020 9:42:21 PM| 4 Answers
Amendment two
Weegy: An amendment is a formal or official change made to a law, contract, constitution, or other legal document. ...
10/21/2020 3:13:51 PM| 3 Answers
An athlete's arousel level refers to
10/18/2020 2:09:45 AM| 3 Answers
Define the term ratio.
Weegy: A nucleotide is one of the structural components, or building blocks, of DNA and RNA. User: Find the ...
10/17/2020 4:54:17 AM| 3 Answers
S
L
L
Points 1805 [Total 6540] Ratings 0 Comments 1805 Invitations 0 Offline
S
L
L
1
Points 1541 [Total 8304] Ratings 12 Comments 1421 Invitations 0 Offline
S
L
P
R
P
R
L
P
P
C
R
P
R
L
P
R
P
R
P
R
Points 1099 [Total 16773] Ratings 4 Comments 889 Invitations 17 Offline
S
L
R
Points 1045 [Total 1379] Ratings 0 Comments 1045 Invitations 0 Online
S
L
Points 825 [Total 993] Ratings 1 Comments 815 Invitations 0 Offline
S
L
P
P
P
1
P
L
1
Points 401 [Total 8552] Ratings 6 Comments 341 Invitations 0 Offline
S
L
P
1
L
Points 354 [Total 5891] Ratings 4 Comments 314 Invitations 0 Offline
S
L
Points 325 [Total 356] Ratings 0 Comments 325 Invitations 0 Offline
S
L
Points 203 [Total 203] Ratings 0 Comments 203 Invitations 0 Offline
S
L
Points 174 [Total 3001] Ratings 4 Comments 134 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.