Weegy: A grocery store sells chili peppers at $2.04 for a dozen. At this rate, the cost per pepper is $0.17. 2.04/12 = 0.17
User: Lavina wants to buy a rocking chair for $160. She'll pay 10% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the amount of each monthly
Weegy: $24.00 is her monthly payment. $160 x .10 = $16 $160 - $16 = 144 $144/6 = $24.
(More)