Question and answer
Joel earns $1,700 per month. If he spends $425 on rent each month, what percent of his income does he spend on rent?
Question|Asked by Stacymn13
Asked 8/21/2019 9:18:29 PM
Updated 92 days ago|11/1/2022 3:12:20 AM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
f
Get an answer
Original conversation
User: Joel earns $1,700 per month. If he spends $425 on rent each month, what percent of his income does he spend on rent?

Weegy: Joel earns $1,700 per month. If he spends $425 on rent each month, he spends 425/1700*100 = 25% of his income on rent.
|Score .8809|Janet17|Points 42852|

User: Complete the following equation using <, >, or = 100% _____ 1

Weegy: 100%=1.
|Score .8518|emdjay23|Points 174455|

User: Susan wants to buy a paddle boat for $840. She'll pay 20% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the amount of each monthly payment?

Weegy: $112 will be the amount of each monthly payment. Solution: 840 *20% = 840*0.20 = $168 840 -168 = 672 672/6 = $112
Expert answered|xanderia|Points 141|

Question|Asked by Stacymn13
Asked 8/21/2019 9:18:29 PM
Updated 92 days ago|11/1/2022 3:12:20 AM
0 Answers/Comments
This answer has been confirmed as correct and helpful.
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by Stacymn13
The gross weight of a package and its contents is 11 lb 5 oz. If the packaging weighs 1 lb 15 oz, what's the net weight of the contents?
Weegy: The gross weight of a package and it's contents is 11 pounds 5 ounces. If the packaging weighs 1 pound 15 ounces. [ The net weight of the contents is 9 pounds 6 ounces. Solution: 1 pound = 16 ounces, 11 pounds 5 ounces - 1 pound 15 ounces = 10 pounds 21 ounces - 1 pound 15 ounces = 9 pounds 6 ounces. ] (More)
Question|Asked by Stacymn13
Expert Answered
Asked 8/21/2019 12:21:05 AM
0 Answers/Comments
What's the elapsed time between 3:40 A.M. and 2:00 P.M. ?
Weegy: The elapsed time between 3:40 A.M. and 2:00 P.M is: 10 hr. 20 min. User: What's the perimeter of a rectangle with length 12 m and width 5 m ? Weegy: a rectangle with length 12 m and width 5 m; Its perimeter: (12+5) * 2 = 17*2 = 34 (m); (More)
Question|Asked by Stacymn13
Expert Answered
Asked 8/21/2019 12:40:24 AM
0 Answers/Comments
Susan wants to buy a paddle boat for $840. She'll pay 20% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the amount of each monthly payment?
Weegy: 840 *20% = 840*0.20 = $168 payment left = 840 -168 = 672 monthly payment = 672/6 = $112 Thus, the amount of each monthly payment is $112. (More)
Question|Asked by Stacymn13
Expert Answered
Updated 6/3/2021 3:29:45 PM
0 Answers/Comments
Ebony earns $2,000 per month. If she spends $450 on rent each month, what percent of her income does she spend on rent?
Weegy: She spent 22.5% of her income does she spend on rent. User: How many more people preferred WWCN than WANR ? Weegy: 76 more people preferred WWCN than WANR. Solution: The number of people who prefer to watch WWCN = 41% of 400 = 0.41 × 400 = 164; The percentage of the number of people who prefer to watch WANR = 22 %; 22% of 400 = 0.22 × 400 = 88; 164 - 88 = 76. (More)
Question|Asked by Stacymn13
Expert Answered
Asked 8/21/2019 10:08:43 PM
0 Answers/Comments
If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
Weegy: If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, $0.56 would one pound cost. Solution: 3 1/2 =7/2 pounds cost =$1.96, 1 pound cost 1.96/(7/2 ) = 1.96 *2/7 = 0.28 *2 = $0.56. (More)
Question|Asked by Stacymn13
Updated 4/14/2021 7:27:16 PM
0 Answers/Comments
37,271,499
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
What’s the waste product of electrons and pyruvate combining in ...
Weegy: The waste product of electrons and pyruvate combining in fermentation is lactic acid. User: Ella has just ...
1/24/2023 12:51:15 AM| 6 Answers
What book recorded abuses in the meatpacking industry
Weegy: The book "The Jungle" exposed the abuses in the meatpacking industry. User: Concerns over the Spanish ...
1/24/2023 12:44:09 PM| 5 Answers
How are most Native American tribes grouped in the national tribes? ...
Weegy: Most Native American tribes are grouped in the national tribes by the language they speak.
1/22/2023 5:27:20 AM| 4 Answers
georgia was intended to be a second chance for what group of people
Weegy: Georgia was intended to be a second chance for: debtors to the English government. User: which civilization ...
2/1/2023 9:12:22 PM| 4 Answers
why was rhode island founded
Weegy: Rhode Island was founded as an haven for those who disagreed with Puritan beliefs. User: which colony was ...
2/1/2023 9:05:36 PM| 4 Answers
How can hypertension be prevented? A. balanced diet B. regular ...
Weegy: All of the above. Balanced diet, regular exercise and healthy weight are ways that hypertension might be ...
2/1/2023 12:50:03 PM| 4 Answers
Sympathy drives disconnection, and empathy drives connection. Which ...
Weegy: Feel sorrow or sadness for the other person- is NOT one of the four qualities of engaging with empathy. User: ...
1/26/2023 4:28:59 AM| 4 Answers
What was one of President Lincoln's major frustrations early in the ...
Weegy: Lack of aggressive military leadership was one of President Lincoln's major frustrations early in the Civil ...
1/24/2023 9:08:44 AM| 4 Answers
Good
Weegy: Good definition is a favorable character or tendency. User: Moccasins, , we’re commonly worn by ...
1/23/2023 7:53:19 PM| 4 Answers
S
L
Points 94 [Total 3752] Ratings 1 Comments 84 Invitations 0 Offline
S
L
P
L
Points 53 [Total 5656] Ratings 0 Comments 53 Invitations 0 Offline
S
Points 50 [Total 50] Ratings 0 Comments 50 Invitations 0 Offline
S
L
P
L
P
Points 40 [Total 5496] Ratings 1 Comments 30 Invitations 0 Offline
S
Points 34 [Total 34] Ratings 0 Comments 24 Invitations 1 Offline
S
L
R
R
Points 31 [Total 2344] Ratings 0 Comments 31 Invitations 0 Offline
S
L
Points 29 [Total 953] Ratings 0 Comments 29 Invitations 0 Offline
S
L
Points 28 [Total 255] Ratings 0 Comments 28 Invitations 0 Offline
S
L
Points 20 [Total 2117] Ratings 0 Comments 10 Invitations 1 Online
S
L
P
R
Points 19 [Total 4027] Ratings 0 Comments 19 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.