Weegy: 12 3/4 as an improper fraction is
51/4
User: Convert 4/5 to higher terms of twenty-fifths.
Weegy: 4/5 = 20/25
User: Solve the following problem and reduce to lowest terms (mixed number or improper fraction).
2/3 + 1/6 +11/12
Weegy: 2/3 + 1/6 +11/12
= 8/12 + 2/12 + 11/12
= 21/12 or 1 3/4
User: Find the least common denominator for the following fractions:
3/4, 19/20, 1/6, 3/5, 8/15
User: Write nine hundred sixty-seven ten-thousandths in numerical form
User: Write nine hundred sixty-seven ten-thousandths in numerical form.
User: Calculate 14.74 x 15
User: Two Wheeler-Dealer Bike Shop has a 22-inch off-road racer on sale this month for $239.95. If the original price of the bike was $315.10, how much would a customer save by purchasing it on sale?
Weegy: Two Wheeler-Dealer Bike Shop has a 22-inch off-road racer on sale this month for $239.95. If the original price of the bike was $315.10:
315.10-239.95=75.15. The customer would save $75.15 by purchasing it on sale.
User: A ream of paper contains 500 sheets and costs $7.50. What is the cost per sheet?
Weegy: Each sheet cost 0.015 cents.
500 sheets at a costs of $7.50,
$7.50/500 = 0.015.
User: Ryan Miller wanted to make some money at a flea market. He purchased 55 small orchids from a nursery for a total of $233.75, three bags of potting soil for $2.75 each, and 55 ceramic pots at $4.60 each. After planting the orchids in the pots, Ryan sold each plant for $15.50 at the flea market.
What was his total cost per potted plant?
Weegy: Ryan Miller's total cost per potted plant is $9.00 each.
(More)