Question and answer
Three pounds of coffee costs $7.75. What is the unit price (cost per lb.) of the coffee? Choose the best answer from the options below: A $2.28 B $2.38 C $2.48 D $2.58
Question|Rated good
Asked 1/26/2010 9:15:31 PM
Updated 2/7/2018 8:25:06 AM
1 Answer/Comment
This conversation has been flagged as incorrect.
f
Get an answer
Original conversation
User: Three pounds of coffee costs $7.75. What is the unit price (cost per lb.) of the coffee? Choose the best answer from the options below: A $2.28 B $2.38 C $2.48 D $2.58

Weegy: c
Expert answered|mmysgirl|Points 0|

User: Three pounds of coffee costs $7.75. What is the unit price (cost per lb.) of the coffee? Choose the best answer from the options below: A $2.28 B $2.38 C $2.48 D $2.58

Question|Rated good
Asked 1/26/2010 9:15:31 PM
Updated 2/7/2018 8:25:06 AM
1 Answer/Comment
This conversation has been flagged as incorrect.
New answers
Rating
8
7.75 / 3 = 2.58
Three pounds of coffee costs $7.75. $2.58 is the unit price (cost per lb.) of the coffee.
Added 2/7/2018 8:25:06 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
38,905,036
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
Who constructed railroads?
Weegy: Constructed railroads were made by Private investors. User: What was the spoils system? Weegy: Spoil system ...
2/15/2024 5:22:13 AM| 3 Answers
In The Proposal, after Stepan brings Ivan back into the house, what's ...
Weegy: The second thing that Ivan and Natalya fight about in "The Proposal" is: Their dogs. User: In The Proposal, as ...
2/16/2024 4:07:05 PM| 3 Answers
Spanish explorers who used military force against indigenous peoples ...
Weegy: Spanish explorers who used military force against indigenous peoples while looking for wealth were called: ...
2/23/2024 7:19:10 PM| 3 Answers
whats the role of the suns gravity in the solar system
Weegy: 1 + 1 = 2 User: what does einstein's theory of relativity explain Weegy: Einstein's theory of relativity ...
2/24/2024 9:17:58 PM| 3 Answers
Which is a TRUE statement of the upper GI series?
Weegy: GIS stands for geographic information system. It is a computer system designed to capture, store, manipulate, ...
2/15/2024 3:16:51 AM| 2 Answers
which page does a site map usually begin with
2/15/2024 4:29:31 AM| 2 Answers
What's the density of an object with a mass of 70 kilograms (kg) and ...
Weegy: DOL is the :Department of Labor.
2/15/2024 6:44:09 AM| 2 Answers
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
S
L
P
Points 1409 [Total 3138] Ratings 1 Comments 1399 Invitations 0 Offline
S
L
Points 1113 [Total 2811] Ratings 1 Comments 1103 Invitations 0 Offline
S
L
P
1
Points 974 [Total 2584] Ratings 7 Comments 904 Invitations 0 Online
S
L
Points 524 [Total 524] Ratings 7 Comments 454 Invitations 0 Offline
S
L
L
Points 110 [Total 6757] Ratings 2 Comments 90 Invitations 0 Offline
S
L
1
1
1
1
Points 70 [Total 2225] Ratings 7 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
L
Points 34 [Total 3448] Ratings 1 Comments 24 Invitations 0 Offline
S
L
R
R
L
Points 11 [Total 6099] Ratings 0 Comments 11 Invitations 0 Offline
S
Points 10 [Total 10] Ratings 1 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
L
Points 10 [Total 273] Ratings 0 Comments 0 Invitations 1 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.