Question and answer
Find the sale price of an article regularly selling for $14.50 that is being advertised at 30% off.
$10.15
Expert answered|galatians4.26|Points 0|
Question|Asked by c_barrientos
Asked 9/26/2015 11:29:21 AM
Updated 9/26/2015 12:22:09 PM
1 Answer/Comment
f
Get an answer
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments
Include the whole solution when you answer math questions.
Added 9/26/2015 12:22:09 PM
Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by c_barrientos
A student traveled 400 miles on 17 gallons of gas. What was the miles per gallon rate?
Question|Asked by c_barrientos
Updated 10/11/2015 9:28:11 PM
1 Answer/Comment
A student traveled 400 miles on 17 gallons of gas. The miles per gallon rate was: 400/17 = 23.5 miles/gallon
Added 10/11/2015 9:28:11 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by Andrew. [10/11/2015 11:40:36 PM]
A 30-ounce jar of popcorn costs $2.39. What is the unit price in cents per ounce
Question|Asked by c_barrientos
Not Answered
Updated 10/11/2015 9:24:13 PM
1 Answer/Comment
A 30-ounce jar of popcorn costs $2.39. The unit price in cents per ounce is: 239/30 = 7.97 cents/ounce.
Added 10/11/2015 9:24:13 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by Andrew. [10/11/2015 11:36:19 PM]
A car driver paid $32.00 to fill up their 1/2 empty gas tank. If their gas tank holds 20 gallons of gas, what was price per gallon of gas did they pay?
Question|Asked by c_barrientos
Updated 10/11/2015 9:22:08 PM
1 Answer/Comment
A car driver paid $32.00 to fill up their 1/2 empty gas tank. If their gas tank holds 20 gallons of gas, the price for gallon they paid is: [$32/(1/2)]/20 = $64/20 = $3.2
Added 10/11/2015 9:22:08 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by Andrew. [10/11/2015 11:37:35 PM]
A young man did yard work for his neighbor pulling weeds. The neighbor agreed to pay the young man a certain amount of money for each full bag of weeds pulled. If the young man pulled enough weeds to fill 7 bags and was paid $35.00, how much was the agreed on price per bag?
Question|Asked by c_barrientos
Updated 10/11/2015 9:26:37 PM
1 Answer/Comment
If the young man pulled enough weeds to fill 7 bags and was paid $35.00, the amount agreed on price per bag is: $35.00/7 = $5.00
Added 10/11/2015 9:26:37 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by Andrew. [10/11/2015 11:36:08 PM]
38,431,020
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
The _______ position of a decimal is two numbers to the right of ...
Weegy: A decimal number is a number with one or more digits to the right of the decimal point. User: 0.123 × 0.007 ...
9/22/2023 8:04:04 PM| 4 Answers
In the first sentence, the phrase whats called the greenhouse effect ...
Weegy: 2+2=4 User: Scientist generally agree that earth is getting warmer due to whats called the greenhouse effect. ...
9/22/2023 3:27:06 PM| 4 Answers
A merging traffic sign is an example of a___sign
Weegy: User: Railroad crossing signs are shaped
9/19/2023 10:06:38 PM| 4 Answers
Does the sentence They won the game. Have a direct object to the verb ...
Weegy: A transitive verb is a verb that can take a direct object. User: Does the sentence I walked away. Have a verb ...
9/13/2023 7:35:46 PM| 4 Answers
Which sentence shows correct apostrophe use? Question 6 options: a) ...
Weegy: The boy s room was creatively decorated with glow in the dark stars. - shows correct apostrophe use. User: ...
9/22/2023 11:49:25 PM| 4 Answers
S
L
P
L
P
Points 1703 [Total 8620] Ratings 4 Comments 1653 Invitations 1 Offline
S
L
R
P
L
P
Points 1233 [Total 6995] Ratings 1 Comments 1223 Invitations 0 Offline
S
L
P
R
L
P
L
Points 943 [Total 10880] Ratings 0 Comments 943 Invitations 0 Offline
S
L
Points 787 [Total 2027] Ratings 1 Comments 777 Invitations 0 Offline
S
L
Points 735 [Total 1738] Ratings 0 Comments 735 Invitations 0 Offline
S
L
L
Points 647 [Total 6705] Ratings 1 Comments 637 Invitations 0 Offline
S
L
Points 459 [Total 1155] Ratings 2 Comments 439 Invitations 0 Offline
S
L
Points 354 [Total 449] Ratings 0 Comments 354 Invitations 0 Offline
S
L
R
R
Points 333 [Total 4970] Ratings 3 Comments 283 Invitations 2 Offline
S
L
Points 330 [Total 330] Ratings 2 Comments 310 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.