Question and answer
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost?
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, a 14-oz bottle should cost $2.43. 1.39/8 * 14 = 2.43
Question
Asked 2/14/2016 12:06:06 PM
Updated 2/14/2016 12:43:12 PM
1 Answer/Comment
Get an answer
New answers
Rating
3
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, a 14-oz bottle should cost $2.43.

1.39/8 * 14 = 2.43
Added 2/14/2016 12:43:12 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
The slope of the line that goes through the points (0, 4) and (1, 2) is -.
Weegy: The slope of the line between the following two points? (0, - 4) and (3, 2) is: 2. Slope = (y2 - y1)/(x2 - x1); = (2 + 4)/(3 - 0); = 6/3; = 2 (More)
Question
Expert Answered
Updated 2/14/2016 7:17:32 PM
2 Answers/Comments
The slope of the line that goes through the points (0, 4) and (1, 2) is -2.
Slope = (2 - 4)/(1 - 0) = -2/1 = -2
Added 2/14/2016 7:17:32 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by jeifunk [2/14/2016 7:34:03 PM]
Darian gets paid $6.35 an hour to help out at his dad's shop. He also mows his neighbor's lawn each week for $25. He earned $119.85 in the last two weeks. How many hours did Darian work at his dad's shop in those two weeks?
Question
Not Answered
Updated 2/14/2016 12:31:14 PM
1 Answer/Comment
Darian gets paid $6.35 an hour to help out at his dad's shop. He also mows his neighbor's lawn each week for $25. He earned $119.85 in the last two weeks. The number of hours he worked at his dad's shop in those two weeks is 11.
(119.85-(25*2))/6.35 = (119.85-50)/6.35 = 69.85/6.35 = 11
Added 2/14/2016 12:31:14 PM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Twelve more than the product of a number and four is fewer than 60.
Question
Not Answered
Updated 2/16/2016 12:02:31 AM
1 Answer/Comment
Twelve more than the product of a number and four is fewer than 60. The number is n < 12.
Let the number be n
n*4 + 12 < 60
4n < 60 - 12
4n < 48
n < 12
Added 2/16/2016 12:02:31 AM
This answer has been confirmed as correct and helpful.
Confirmed by Andrew. [2/16/2016 12:50:46 AM]
27,651,955
questions answered
GET
Answers.
GET THE APP.
weegy*
*
Get answers from Weegy and a team of really smart live experts.
Popular Conversations
The chief builder of the Muslim Empire was Suleiman. A. True B. ...
Weegy: The chief builder of the Muslim Empire was Suleiman. This is true.
11/6/2018 6:09:40 PM| 3 Answers
What is an asphalt?
11/6/2018 12:43:46 AM| 3 Answers
Narcotics are a classification of drugs from this type of plant.
Weegy: Narcotics are pain killing drugs. User: Another term for this classification of drugs is sedatives.
11/7/2018 9:03:53 AM| 2 Answers
Which Ottoman ruler added Baghdad to Ottoman territory? A. ...
Weegy: Suleyman was the Ottoman ruler who added Baghdad to Ottoman territory. User: How were non-Muslims treated in ...
11/7/2018 3:18:27 PM| 2 Answers
S
L
R
Points 471 [Total 1192] Ratings 3 Comments 441 Invitations 0 Online
S
L
R
P
R
P
R
P
R
P
R
P
Points 460 [Total 2568] Ratings 2 Comments 440 Invitations 0 Offline
S
L
Points 337 [Total 337] Ratings 0 Comments 337 Invitations 0 Offline
S
L
Points 198 [Total 232] Ratings 0 Comments 198 Invitations 0 Offline
S
Points 40 [Total 40] Ratings 0 Comments 40 Invitations 0 Offline
S
Points 26 [Total 26] Ratings 0 Comments 26 Invitations 0 Offline
S
Points 20 [Total 20] Ratings 0 Comments 0 Invitations 2 Offline
S
Points 18 [Total 33] Ratings 1 Comments 8 Invitations 0 Offline
S
Points 13 [Total 13] Ratings 0 Comments 3 Invitations 1 Offline
S
R
L
R
P
R
P
R
R
R
R
P
R
P
Points 1 [Total 2009] Ratings 0 Comments 1 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.