Notice: Payments for answers will end 4/10/2017. Click for more info.
You have new items in your feed. Click to view.
Question and answer
Q: If 3 1/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost? A. $.18 B. $.28 C. $.20 D. $.14
A: A. $.28
Get an answer
Original conversation
User: If 3 1/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost? A. $.18 B. $.28 C. $.20 D. $.14

Weegy: A. $.28
jeifunk|Points 9902|

User: Subtract the quotient of 15 ÷ 3 from the sum of 33 and 7. A. 21 B. 23 C. 37 D. 35

Weegy: (33+7)-(15/3) = 40-5 = 35
prettypinks|Points 130|

User: A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. How many pieces can be cut? A. 26 B. 20 C. 12 D. 21





Weegy: A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. 20 pieces can be cut.
Expert answered|jeifunk|Points 9902|



Question|Rated good
Asked 6/12/2013 10:57:03 AM
0 Answers/Comments
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
27,009,638 questions answered
*
Get answers from Weegy and a team of really smart lives experts.
S
L
Points 254 [Total 272] Ratings 0 Comments 184 Invitations 7 Offline
S
L
Points 130 [Total 130] Ratings 0 Comments 130 Invitations 0 Offline
S
L
R
Points 125 [Total 276] Ratings 1 Comments 5 Invitations 11 Offline
S
R
L
R
P
R
P
R
Points 66 [Total 734] Ratings 0 Comments 6 Invitations 6 Offline
S
1
L
L
P
R
P
L
P
P
R
P
R
P
R
P
P
Points 62 [Total 13329] Ratings 0 Comments 62 Invitations 0 Offline
S
L
1
R
Points 34 [Total 1450] Ratings 2 Comments 14 Invitations 0 Offline
S
L
Points 10 [Total 187] Ratings 0 Comments 0 Invitations 1 Offline
S
Points 10 [Total 13] Ratings 0 Comments 10 Invitations 0 Offline
S
Points 10 [Total 10] Ratings 0 Comments 0 Invitations 1 Offline
S
Points 2 [Total 2] Ratings 0 Comments 2 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.