You have new items in your feed. Click to view.
Question and answer
Estimate the cost of carpeting for an 8' x 10' room if the cost per square yard of carpeting is $28.99. A. Approximate $261.00. B. Approximately $150.00
C. Apprximately $325.00 D. Approximately $358.00
The answer is A. Approximate $261.00.
Expert answered|jeifunk|Points 5483|
Question
Asked 8/24/2012 5:59:39 PM
0 Answers/Comments
Get an answer
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
Find the Unit Price of Ice Cream C, which sells for $2.99 per 28 oz.carton. A. $0.09 B. $0.10 C. $0.11 D. $0.15
Weegy: 2.99/28 = $0.11 per oz. User: Find the Unit Price of Soup B, which sells for $1.39 per 12 oz. can. A. $0.10 B. $0.12 C. $0.14 D. $0.16 Weegy: $1.39/12= $0.12 per oz. User: Find the Unit Price of Soup C, which sells for $1.89 per 20 oz. can. A. $0.09 B. $0.11 C. $0.13 D. $0.15 (More)
Question
Expert Answered
Asked 8/17/2012 9:03:45 AM
0 Answers/Comments
Find the Unit Price of Soup C, which sells for $1.89 per 20 oz. can. A. $0.09 B. $0.11 C. $0.13 D. $0.15
Weegy: A. $0.09 (More)
Question
Expert Answered
Asked 8/17/2012 9:10:11 AM
0 Answers/Comments
Find the number of miles traveled. Round to the nearest mile and DO NOT include units in your answer. Beginning: 034463.2 End: 036672.7
Weegy: 036672-7 - 034463.2 = 2209.5, rounded to the nearest mile = 2210 (More)
Question
Expert Answered
Asked 8/17/2012 9:18:25 AM
0 Answers/Comments
Find the average speed for this trip. Round you answer to the nearest mile per hour. Be sure to lable your answer with "mph" Distance: 1,205 miles Time: 30 hours, 45 minutes
Weegy: The circumference of the earth at the equator is 24901.55 miles User: Find the average speed for this trip. Round you answer to the nearest mile per hour. Be sure to lable your answer with "mph" Distance: 1,205 miles Time: 30 hours, 45 minutes (More)
Question
Expert Answered
Asked 8/17/2012 9:35:54 AM
0 Answers/Comments
26,594,245 questions answered
Popular Conversations
Subtraction and division are derived from addition and ...
Weegy: Addition, subtraction, multiplication and division: can generally be referred to as operations. User: ...
12/7/2016 12:13:41 PM| 2 Answers
Solutions that have more OH- than H ions are?
Weegy: A substance with equal numbers of H ions and OH- ions is a basic solution. FALSE.
12/7/2016 4:41:49 PM| 2 Answers
Which of the following is an advantage of renting? a. ease of ...
Weegy: Ease of mobility is an advantage of renting. User: Which of the following is an advantage of ...
12/7/2016 5:54:53 PM| 2 Answers
Weegy Stuff
S
P
Points 178 [Total 450] Ratings 1 Comments 168 Invitations 0 Offline
S
P
Points 79 [Total 511] Ratings 0 Comments 79 Invitations 0 Offline
S
P
P
Points 48 [Total 727] Ratings 0 Comments 48 Invitations 0 Offline
S
Points 40 [Total 40] Ratings 0 Comments 40 Invitations 0 Offline
S
Points 26 [Total 48] Ratings 0 Comments 16 Invitations 1 Offline
S
Points 16 [Total 292] Ratings 0 Comments 16 Invitations 0 Offline
S
Points 10 [Total 10] Ratings 1 Comments 0 Invitations 0 Offline
S
Points 8 [Total 8] Ratings 0 Comments 8 Invitations 0 Offline
S
Points 1 [Total 1] Ratings 0 Comments 1 Invitations 0 Offline
S
Points 0 [Total 0] Ratings 0 Comments 0 Invitations 0 Offline
* Excludes moderators and previous
winners (Include)
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | © Purple Inc.