Question and answer
Which of the following is not a promotional tactic used by a seller? a. bait and switch b. clearance c. closeout d. liquidation
A. bait and switch is not used as a promotional tactic
Get an answer
Original conversation
User: Which of the following is not a promotional tactic used by a seller? a. bait and switch b. clearance c. closeout d. liquidation

Weegy: A. bait and switch is not used as a promotional tactic
Expert answered|MrG|Points 2236|

User: On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases: 12 gallons of gas at $2.89 per gallon 2 granola bars for $1.59 each 1 apple for $0.89 2 bottles of vitamin water for $1.39 each Leon must pay 7.5% sales tax on everything but the gas, which already has tax included in the per gallon price. If Leon paid $44.64, then he _____ for his purchase. a. did not pay enough b. paid the correct amount c. paid $2.60 too much d. paid $3.11 too much

Weegy: liquidation which is a form og legal prosecution.
Expert answered|venustas|Points 21|

Question
Asked 1/4/2013 10:14:45 AM
0 Answers/Comments
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
The music store is having a 15% off sale on all classical music cds. Lyell has a coupon for 20% off any classical music cd. How much will Lyell save on a classical music cd that has a price of $23.99? a. $7.20 b. $7.68 c. $8.40 d. $9.60
Weegy: Lyell will save $8.40 on classical music cd. User: Wilma buys a new game that is priced $43.89. She gets successive discounts of 15% followed by 5% off on the game. The purchase price of Wilma’s game is _____ of the original price. a. 80% b. 80.5% c. 81% d. 81.5% (More)
Question
Expert Answered
Asked 1/3/2013 10:07:08 AM
0 Answers/Comments
You have a restaurant bill of $46.32. If you are taxed % and decide to tip your server 20%, how much is your total? a. $59.75 b. $59.05 c. $58.92 d. $58.87
Weegy: You did not give me the percentage you are taxed so I cant give you a de=finite answer. However the most likely answer is D. User: The music store is having a 15% off sale on all classical music cds. Lyell has a coupon for 20% off any classical music cd. How much will Lyell save on a classical music cd that has a price of $23.99? a. $7.20 b. $7.68 c. $8.40 d. $9.60 (More)
Question
Expert Answered
Asked 1/3/2013 10:02:58 AM
0 Answers/Comments
Claire purchases a new dress for the prom. The dress is priced $160, but it is on sale for 30% off. Claire’s aunt works at the store and can give her an additional 10% off. If the sales tax is 7.5%, how much does Claire pay for the dress? a. $93.24 b. $103.20 c. $108.36 d. $120.40
Weegy: Claire purchases a new dress for the prom. The dress is priced $160, but it is on sale for 30% off. Claire’s aunt works at the store and can give her an additional 10% off. If the sales tax is 7.5%. Now Claire will pay $108.36 for the dress. [ So the answer is c. $108.36. ] User: In which of the following stores would you pay the least amount for an item that is priced $360? Store A: Sale of 10% off and a successive discount of 10% ... (More)
Question
Expert Answered
Asked 1/3/2013 10:15:07 AM
0 Answers/Comments
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice boxes a. $18.69 b. $19.89 c. $21.91 d. $26.52
Weegy: $9.03 for 7 muffins. $9.66 for 14 juice boxes. $9.03 and $9.66 is $18.69. (More)
Question
Expert Answered
Asked 1/3/2013 10:24:25 AM
0 Answers/Comments
17,196,639 questions answered
Popular Conversations
Consider this quote: "In each of these historical instances . . . ...
Weegy: D. it stands for the omission of only a single word. User: Which of the following statements correctly ...
9/1/2014 8:30:28 AM| 2 Answers
The invasion of this region temporarily halted the fighting between ...
Weegy: The invasion of A.Korea halted the the fighting between the KMT and CPC. User: The letters DMZ stand for ...
9/1/2014 3:12:20 PM| 2 Answers
what is a complex sentence
Weegy: User: what is a simple sentence Weegy: User: what is a compound sentence Weegy: A compound sentence ...
9/1/2014 5:04:39 PM| 2 Answers
Every set of three points is coplanar.
9/1/2014 7:59:14 PM| 2 Answers
In a market without price controls, producers can charge the _____, ...
Weegy: In a market without price controls, producers can charge the EQUILIBRIUM PRICE, so that consumers will buy all ...
9/2/2014 7:29:00 AM| 2 Answers
Weegy Stuff
S
L
1
L
Points 218 [Total 6751]| Ratings 0| Comments 218| Invitations 0|Online
S
L
C
P
C
1
L
L
Points 159 [Total 16098]| Ratings 1| Comments 149| Invitations 0|Offline
S
R
L
1
1
P
C
1
P
1
1
L
P
C
P
C
1
P
C
L
P
C
1
P
C
P
C
Points 117 [Total 24516]| Ratings 0| Comments 117| Invitations 0|Offline
S
L
P
C
P
C
1
L
P
C
L
P
C
P
C
P
C
P
C
Points 73 [Total 18604]| Ratings 0| Comments 73| Invitations 0|Offline
S
L
1
1
1
1
L
1
Points 69 [Total 9849]| Ratings 0| Comments 69| Invitations 0|Offline
S
L
P
C
L
P
C
P
C
L
P
C
P
C
P
C
Points 54 [Total 17226]| Ratings 0| Comments 54| Invitations 0|Offline
S
Points 29 [Total 699]| Ratings 0| Comments 29| Invitations 0|Offline
S
1
L
1
L
P
P
L
Points 25 [Total 11271]| Ratings 0| Comments 25| Invitations 0|Offline
S
P
C
L
P
L
1
Points 24 [Total 6081]| Ratings 1| Comments 14| Invitations 0|Offline
S
1
L
L
Points 21 [Total 5145]| Ratings 0| Comments 21| Invitations 0|Offline
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | Social | ©2014 Purple Inc.