Question and answer
A cost that stays constant is a: a. variable cost c. marginal cost b. fixed cost d. total cost
A cost that stays constant is a: B. FIXED COST.
andrewpallarca|Points 29386|
Question
Asked 1/14/2014 6:51:03 AM
Updated 1/14/2014 9:00:47 AM
2 Answers/Comments
This conversation has been confirmed as correct, not copied, and helpful.
Confirmed by jeifunk [1/14/2014 8:01:04 AM]
Get an answer
New answers
Rating
0
answers is B.FIXED COST
Added 1/14/2014 8:49:54 AM
This answer has been flagged as incorrect.
Flagged by Kaysha [1/14/2014 8:59:08 AM]
Comments
Hello nickman22- Please do not post duplicate answers. This question was already answered correctly by andrewpallarca. You are welcome to post new answers for incorrect answers or questions without answers. Please review the resources tab
Added 1/14/2014 9:00:47 AM
Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
Elasticity of supply is a measure of the way suppliers respond to a change in price. Please select the best answer from the choices provided T F
Weegy: It's true, Elasticity of supply is a measure of the way suppliers respond to a change in price. (More)
Question
Updated 1/14/2014 7:30:23 AM
0 Answers/Comments
Production costs are determined not only by the prices of inputs, but also by _______. a. intangibles c. competition b. technology d. consumer needs
Question
Not Answered
Updated 1/14/2014 8:04:42 AM
1 Answer/Comment
Production costs are determined not only by the prices of inputs, but also by b. technology.
Added 1/14/2014 8:04:42 AM
This answer has been confirmed as correct, not copied, and helpful.
21,732,437 questions answered
Popular Conversations
Reduce the fraction 36/48 to its lowest terms. A. 1 1/4 B. ...
Weegy: C. 6/8 User: 15 ÷ 6 2/3 = ? A. 2 3/4 B. 100 1/4 C. 2 1/4 D. 100 Weegy: C. 6/8
7/27/2015 7:22:48 AM| 5 Answers
Write the equation of the line that is parallel to the line whose ...
Weegy: The equation of a vertical line that passes through the point ( 4, 4) is x = -4. User: What is the equation ...
7/27/2015 7:50:46 AM| 3 Answers
A tile factory earns money by a flat fee for delivery and a sales ...
Weegy: At 25 cents per tile, the sales price of 10,000 units is 10,000 * $0.25 = $2500 Since the factory got $3000, ...
7/27/2015 11:13:44 AM| 3 Answers
Evaluate |3 - 5 + 7|.
7/27/2015 7:27:49 AM| 2 Answers
find the product y^5 · y^3
Weegy: y + (y +3) = 60 2y + 3 = 60 2y = 60 - 3 2y = 57 y = 57/2 User: Find the product 8y^3(-3y^2)
7/27/2015 8:19:27 AM| 2 Answers
(-3ab^2)^3
Weegy: (-3ab^2)^3 = -27a^3b^6 User: Find the product. (0.5n^5)^2(10n^7)^3 Weegy: (0.5n^5)^2(10n^7)^3 = ...
7/27/2015 9:45:44 AM| 2 Answers
Weegy Stuff
S
1
L
Points 779 [Total 1290]| Ratings 1| Comments 769| Invitations 0|Online
S
P
C
L
P
L
1
P
P
1
P
1
P
L
Points 466 [Total 10000]| Ratings 2| Comments 426| Invitations 2|Offline
S
L
L
Points 295 [Total 8495]| Ratings 5| Comments 245| Invitations 0|Offline
S
Points 169 [Total 169]| Ratings 0| Comments 169| Invitations 0|Offline
S
Points 162 [Total 162]| Ratings 1| Comments 152| Invitations 0|Online
S
1
L
L
Points 74 [Total 8454]| Ratings 0| Comments 74| Invitations 0|Offline
S
Points 58 [Total 58]| Ratings 0| Comments 58| Invitations 0|Offline
S
Points 50 [Total 50]| Ratings 3| Comments 20| Invitations 0|Offline
S
Points 40 [Total 40]| Ratings 2| Comments 20| Invitations 0|Offline
S
Points 13 [Total 108]| Ratings 1| Comments 3| Invitations 0|Offline
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | Social | ©2015 Purple Inc.