Question and answer
Find the product of 237 and 14.
237 * 14 = 3,318
Question
Asked 6/6/2013 4:05:45 PM
Updated 134 days ago|7/12/2014 10:50:54 AM
0 Answers/Comments
This conversation has been confirmed as correct, not copied, and helpful.
Edited by andrewpallarca [7/12/2014 10:50:53 AM], Confirmed by andrewpallarca [7/12/2014 10:50:54 AM]
Get an answer
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
Jennifer paid 20% of $1680 as a down payment on a new bed. How much was the down payment? A. $168 B. $1682 C. $16.80 D. $336
Weegy: 20% of $1680 is $336. Jennifer paid $336 for the down payment. (More)
Question
Expert Answered
Asked 6/6/2013 3:22:44 PM
0 Answers/Comments
It's recommended that a person drink six 8-ounce glasses of water a day. Which expression shows how many ounces of water a person should drink over a 5-day period? A. 6 X 8 X 5 B. 8 X 5 + 6 C. 6 + 8 X 5 D. 6 + 8 + 5
Weegy: It's recommended that a person drink six 8-ounce glasses of water a day. Which expression shows how many ounces of water a person should drink over a 5-day period? A. 6 X 8 X 5. (More)
Question
Expert Answered
Asked 6/6/2013 3:37:26 PM
0 Answers/Comments
The population of Cypress Creek is 343,689. What the population rounded to the nearest ten thousand
Weegy: If the population of Cypress Creek is rounded to the nearest ten thousand, that would be 340,000. (More)
Question
Expert Answered
Asked 6/6/2013 4:08:22 PM
0 Answers/Comments
A batch of salad dressing requires 1 2/3 cups of olive oil, 1/2 cup of vinegar, and 3/4 cup of water. How many cups of salad dressing will this recipe produce? A. 3 7/12 B. 2 11/12 C. 2 5/6 D. 1 5/6
Question
Not Answered
Updated 6/6/2013 6:00:59 PM
1 Answer/Comment
A batch of salad dressing requires 1 2/3 cups of olive oil, 1/2 cup of vinegar, and 3/4 cup of water. This recipe will produce (B.) 2 11/12 cups of salad dressing.
Working: Convert all the fractions into twelfths (because 12 is the smallest figure which can be divided by 3, 2, and 4).
1 2/3 + 1/2 + 3/4 = 1 8/12 + 6/12 + 9/12 = 35/12 = 2 11/12
Added 6/6/2013 6:00:59 PM
This answer has been added to the Weegy Knowledgebase
For every $8 in their budget, the Nelsons spend $3 on food. If their weekly budget is $704, how much do they spend on food each week?
Question
Not Answered
Updated 6/6/2013 9:28:18 PM
1 Answer/Comment
For every $8 in their budget, the Nelsons spend $3 on food. If their weekly budget is $704, they spend $264 on food each week.

$704*3/8 = $264
Added 6/6/2013 9:28:18 PM
This answer has been added to the Weegy Knowledgebase
18,418,026 questions answered
Popular Conversations
It rained yesterday and is supposed to be sunny today. This is an ...
Weegy: It is an example of B) climate. User: In Hawaii, you can almost always expect 80°F temperatures and daily ...
11/23/2014 3:21:11 AM| 3 Answers
United by common purpose with the majority power residing in the ...
Weegy: United by a common purpose, with the majority of power residing in the states is descriptive of Confederate ...
11/23/2014 12:33:41 AM| 2 Answers
Well, you see, I am accepting the Nobel Prize in literature. a. ...
Weegy: Well, you see, I am accepting the Nobel Prize in literature. The word well is an interjection. User: The ...
11/23/2014 1:40:22 AM| 2 Answers
Minorities and women found employment opportunities mainly a. in ...
Weegy: During World War I minorities and women found employment opportunities mainly in war-related industries. ...
11/23/2014 6:48:35 AM| 2 Answers
In addition to replacing the president if necessary, it's the duty ...
Weegy: In addition to replacing the president if necessary, it's the duty of the vice president to preside over the ...
11/23/2014 7:20:50 AM| 2 Answers
how do I get points
11/23/2014 9:19:57 AM| 2 Answers
Select the product of (5x - 4)(5x + 9). 25x2 - 25x - 36 50x - ...
Weegy: (5x + 1)? User: Select the product of (5x - 4)(5x + 9). a. 25x2 - 25x - 36 b. 50x - 36 c. 25x2 + 25x - ...
11/23/2014 2:08:28 PM| 2 Answers
what does the expression 22n means?
11/23/2014 3:05:20 PM| 2 Answers
__________ is an up-front, one-time cost of home ownership. (Points : ...
Weegy: a and b - down payment and closing costs is an up-front, one-time cost of home ownership.
11/23/2014 7:03:06 PM| 2 Answers
An interjection is always A. intended to show feeling. B. ...
Weegy: An interjection is always intended to show feeling. User: Which sentence contains a prepositional phrase? ...
11/23/2014 7:17:13 PM| 2 Answers
Weegy Stuff
S
L
1
L
P
C
1
P
C
1
L
P
C
1
Points 2402 [Total 14113]| Ratings 10| Comments 2302| Invitations 0|Online
S
L
Points 1311 [Total 3597]| Ratings 0| Comments 1311| Invitations 0|Offline
S
L
Points 727 [Total 1248]| Ratings 6| Comments 667| Invitations 0|Online
S
1
L
1
L
P
P
L
P
Points 718 [Total 14092]| Ratings 0| Comments 718| Invitations 0|Offline
S
Points 538 [Total 570]| Ratings 1| Comments 528| Invitations 0|Offline
S
1
L
L
Points 222 [Total 6616]| Ratings 0| Comments 222| Invitations 0|Offline
S
L
Points 150 [Total 1446]| Ratings 3| Comments 120| Invitations 0|Offline
S
Points 50 [Total 50]| Ratings 0| Comments 0| Invitations 5|Offline
S
Points 46 [Total 46]| Ratings 3| Comments 6| Invitations 1|Offline
S
Points 40 [Total 40]| Ratings 4| Comments 0| Invitations 0|Offline
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | Social | ©2014 Purple Inc.