Question and answer
Question not found
Ask a question
Not a good answer? Get an answer now. (Free)
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
A baker calculates that by spending $16 on labor and materials, she can bake 10 cakes a day. $24 will allow her to bake 12 cakes, while $36 spent on labor and materials produces 14 cakes. In terms of capital and labor, the baker has a. increasing marginal returns. c. decreasing marginal returns. b. constant marginal returns. d. negative marginal returns. Please select the best answer from the choices provided
Weegy: The answer to your question is C. If she could bake 10 cakes for $16 you would expect her to bake double the amount for double the price. However, she can only bake 14 cakes for 4 extra dollars. [ You can see the definition of decreasing marginal returns (also known as diminishing returns) here: ] User: An entrepreneur knits sweaters for sale. The entrepreneur has fixed costs of $100. When he makes 10 sweaters in one month, he must spend $15 on wool. To make eleven sweaters in one month, he must spend $17 on wool. If he has no other costs, what is the marginal cost of the eleventh sweater? a. $1 c. $17 b. $2 d. $117 Please select the best answer from the choices provided Weegy: B. $2 User: Which is an example of a monthly fixed cost for a sandwich shop? a. rent c. workers' wages b. electric bill d. meat and cheese for sandwiches Please select the best answer from the choices provided Weegy: The answer is letter A. Rent. User: When the selling price of a good goes up, what is the relationship to the quantity supplied? a. The cost of production goes down. b. The profit made on each item goes down. c. It becomes practical to produce more goods. d. There is no relationship between the two. Please select the best answer from the choices provided Weegy: the answer is . c. It becomes practical to produce more goods (More)
Question
Expert Answered
Asked 9/21/2012 6:22:51 AM
0 Answers/Comments
Production costs are determined not only by the prices of inputs, but also by _______. a. intangibles c. competition b. technology d. consumer needs Please select the best answer from the choices provided
Weegy: {b. technology} Production costs are determined not only by the prices of inputs, but also by technology. (More)
Question
Expert Answered
Asked 9/21/2012 6:31:33 AM
0 Answers/Comments
The number of suppliers that enter and leave the market has no effect on the amount of goods or services supplied. Please select the best answer from the choices provided true
Weegy: Could you please provide a question in order to better assist you? Thank you. User: Which example best demonstrates the practice of the U.S. government providing subsidies to American industry? a. Offering a decrease in the excise tax for automakers who produce environmentally friendly cars. b. Deregulating the utilities and power companies. c. Encouraging farmers to switch to organic methods by supplying financial support. d. Allowing the telephone and communications companies to become privatized. Please select the best answer from the choices provided (More)
Question
Expert Answered
Asked 9/21/2012 7:57:58 AM
0 Answers/Comments
18,807,085 questions answered
Popular Conversations
Find the product. 3y 2 z(2y 2 z + 4yz - y + z)
Weegy: Find the product. 3y 2 z(2y 2 z + 4yz - y + z) is 6 y z (8 y z-y+z) . User: Find the quotient. (35n 3 - ...
12/22/2014 11:18:52 AM| 5 Answers
Read the sentence below and correct the pronoun-antecedent agreement ...
Weegy: The three museums in this area that have contributed artifacts for the Egyptian mummy exhibit claim to have five ...
12/21/2014 10:17:21 PM| 3 Answers
Write an equation that represents the problem, then solve the ...
Weegy: 4*6=x
12/21/2014 10:22:19 AM| 2 Answers
Multiply. (-8.7)(-1.1) User: divide -5/-20
Weegy: The answer is 100
12/21/2014 10:42:03 AM| 2 Answers
definition of technical writing
Weegy: Writing is language in a textual medium through the use of a set of signs or symbols (known as a writing ...
12/21/2014 2:20:26 PM| 2 Answers
Which area of individual competence is most important for accurately ...
Weegy: critical thinking is the area of individual competence is most important for accurately perceiving group ...
12/21/2014 5:18:18 PM| 2 Answers
According to MyPlate, you should eat approximately two cups of ...
Weegy: MyPlate illustrates the five food groups that are the building blocks for a healthy diet using a familiar image ...
12/22/2014 1:05:21 AM| 2 Answers
Referencing the product below, what is one serving size in ...
Weegy: Acne is caused by: HORMONES. User: Organic foods tend to have higher levels of nutrients than nonorganic ...
12/22/2014 1:24:15 AM| 2 Answers
4x2+ 8xy - 60y2
Weegy: Please write it in proper format User: 3y4 - 2y2 - 5 Weegy: Well, first you have to get a common denominator ...
12/22/2014 8:19:25 AM| 2 Answers
Weegy Stuff
S
L
P
L
Points 1169 [Total 5013]| Ratings 0| Comments 1169| Invitations 0|Offline
S
L
Points 811 [Total 1502]| Ratings 1| Comments 801| Invitations 0|Offline
S
1
L
1
L
P
P
L
P
Points 720 [Total 14905]| Ratings 1| Comments 710| Invitations 0|Offline
S
Points 681 [Total 681]| Ratings 1| Comments 671| Invitations 0|Offline
S
P
C
L
P
L
1
Points 161 [Total 6480]| Ratings 1| Comments 151| Invitations 0|Offline
S
L
Points 86 [Total 1546]| Ratings 1| Comments 76| Invitations 0|Offline
S
1
L
L
Points 33 [Total 6700]| Ratings 0| Comments 33| Invitations 0|Offline
S
Points 30 [Total 30]| Ratings 0| Comments 0| Invitations 3|Offline
S
Points 23 [Total 29]| Ratings 0| Comments 23| Invitations 0|Offline
S
Points 22 [Total 22]| Ratings 0| Comments 2| Invitations 2|Offline
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | Social | ©2014 Purple Inc.