Question and answer
What are the four closing journal entries?
The four closing journal entries are: 1. Close revenue accounts to Income summary 2. Close the expenses accounts to Income summary 3. Close income summary to retained earnings 4. Close dividends and retained earnings. [ ]
Expert answered|andrewpallarca|Points 19261|
Question
Asked 2/8/2013 1:16:11 PM
0 Answers/Comments
Get an answer
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
What is the expense recognition principle?
Weegy: expense recognition principle - states that expenses should be recognized in the accounting period when goods and services are used up to produce revenue and know when the entity pays for those goods and [ services. href='http://blueminetreasures.blogspot.com/2008/11/accounting-basic-concepts-and.html&rct=j&sa=X&ei=Ii0PUef7IMjKswbnnoDACQ&ved=0CCwQkA4oAA&usg=AFQjCNHHoFkGlqqLR21SBcK0zLKtnOdYNQ&cad=rja' target=_blank rel='nofollow'>http://blueminetreasures.blogspot.com/2008/11/accounting-basic-concepts-and.html&rct=j&sa=X&ei=Ii0PUef7IMjKswbnnoDACQ&ved=0CCwQkA4oAA&usg=AFQjCNHHoFkGlqqLR21SBcK0zLKtnOdYNQ&cad=rja ] (More)
Question
Expert Answered
Asked 2/3/2013 8:37:56 PM
0 Answers/Comments
How would you calculate cost of goods sold?
Weegy: COGS includes the direct costs attributable to the production of the goods sold by a company. This amount includes the materials cost used in creating the goods along with the direct labor costs used to produce the good. [ It excludes indirect expenses such as distribution costs and sales force costs. COGS appears on the income statement and can be deducted from revenue to calculate a company's gross margin. Basically, take everything it costs to make the product(say $50) and subtract it from what you sold the item for ($100), COGS = $50. Now you need to subtract the costs of the sales, distribution, insurance, vehicles, rent, packaging, etc. and then you can tell if you are making a living (different from making a profit). ] (More)
Question
Expert Answered
Asked 2/12/2013 3:10:56 PM
0 Answers/Comments
How would you calculate cost of goods sold?
Weegy: Instructions 1 Calculate the business' beginning inventory. Determine the inventory amount at the beginning of the month. This amount is also the ending balance for the previous month. For example, the beginning balance of $500 for Feb. [ 1 is usually the same $500 ending balance for Jan. 31. 2 Total the amount of inventory purchased throughout the month. If your business bought $100, $200, $350 and $250 in consecutive weeks, the total inventory purchased for the month would be $900. 3 Add the beginning inventory to the amount of inventory purchased in the month. Using the $500 from Step 1 and the $900 from Step 2, the sum would be $1,400. 4 Determine the ending inventory balance for the month. The ending inventory is the value of the inventory left at the end of the month after all sales have been recorded. If you end the month with $350 in inventory, this would be your ending inventory balance. 5 Subtract the ending inventory from the sum of the beginning inventory and inventory purchased during the month. In the example, subtract the $350 ending inventory balance from the $1,400. The balance, Read more: How to Calculate the Cost of Goods | eHow.com ] (More)
Question
Expert Answered
Asked 2/12/2013 3:22:12 PM
0 Answers/Comments
What items make up cost of goods sold and How would you calculate cost of goods sold?
Weegy: To calculate cost of goods sold you would add up how much the goods you bought to sell, the cost to ship them to and from your business, the cost of employees working with them basically all of the costs that you incurred to sell a certain item. [ ] (More)
Question
Expert Answered
Asked 2/13/2013 10:55:13 AM
0 Answers/Comments
What items make up cost of goods sold?
Weegy: Cost of goods sold refers to the cost of products manufactured and sold or purchased and re-sold by the company. [ Cost of goods sold includes the direct cost of producing the product or the wholesale price of goods resold and the direct labor costs to produce the product. Specifically, it can include: Cost of raw materials, Cost of items purchased for resale, cost of parts used to construct a product. Source: ] (More)
Question
Expert Answered
Asked 2/12/2013 3:21:16 PM
0 Answers/Comments
21,132,068 questions answered
Popular Conversations
The amount of space that a gas takes up is ...
5/29/2015 7:55:05 AM| 2 Answers
Find the product. (n + 8)(n - 2) User: Divide x4 + 7 by x - 3. ...
Weegy: 2(3y - 7) - 5y(2 - y) = 6y - 14 - 10y + 5y^2 = 5y^2 - 4y - 14 User: Choose the product. -7p3(4p2 + 3p - 1) ...
5/29/2015 11:17:59 AM| 2 Answers
Place where an organism lives under natural condition- Options ...
Weegy: Habitat is where an organism lives under natural condition. User: The transfer of food and nutrition from its ...
5/29/2015 12:26:26 AM| 1 Answers
Weegy Stuff
S
Points 820 [Total 828]| Ratings 2| Comments 800| Invitations 0|Offline
S
L
Points 749 [Total 1279]| Ratings 2| Comments 729| Invitations 0|Offline
S
1
L
Points 623 [Total 1015]| Ratings 3| Comments 593| Invitations 0|Offline
S
L
P
Points 457 [Total 2934]| Ratings 1| Comments 447| Invitations 0|Online
S
P
C
L
P
L
1
P
P
1
P
1
Points 248 [Total 8994]| Ratings 0| Comments 248| Invitations 0|Offline
S
Points 230 [Total 250]| Ratings 0| Comments 230| Invitations 0|Online
S
1
L
L
Points 84 [Total 8267]| Ratings 0| Comments 84| Invitations 0|Offline
S
L
1
R
Points 80 [Total 1367]| Ratings 0| Comments 80| Invitations 0|Offline
S
L
Points 56 [Total 3810]| Ratings 2| Comments 36| Invitations 0|Offline
S
Points 13 [Total 13]| Ratings 0| Comments 13| Invitations 0|Offline
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | Social | ©2015 Purple Inc.